Uudised
Kuidas üks tagasi lükatud foto sai Minnesota ametlikuks sümboliks
19 jaanuar 2026
Kui Eric Enstrom esitas oma foto Charles Wildenist, kes istub laua taga pea palves kummardatud, Minnesota fotokonkursile, kaotas see, sest žürii arvas, et pildil pole piisavalt valgust. Enstrom lisas hiljem pildile akna, kraapides negatiivi väikese metalltööriistaga.
„Paljud inimesed tulevad ja ütlevad: ‘See näeb välja täpselt nagu mu vanaisa,’“ ütles Itasca maakonna ajaloolise seltsi esindaja Lilah Crow.
Foto nimega Grace tehti 1918. aastal ja see osutus nii populaarseks, et Minnesota võttis selle vastu oma ametliku osariigi fotona – olles ainus osariik USA-s, kellel on ametlik foto. Lilah Crow räägis CBS Newsile, et Enstrom, rootsi immigrant, tegi Bovey’s, Itasca maakonnas Wildenist (ka rootsi immigrant) tema korteris palvepoosis kümme fotot. Just Bovey’s on see foto kõige enam armastatud. CBS News sõnul leiavad Bovey külastajad foto kujutisi pinkidel, jalgrattahoidjatel ning suure seinamaalinguna Enstromi endise fotostuudio küljel.
Vaatamata algsele pettumusele konkursil läbikukkumise pärast jätkas Enstrom foto kallal töötamist: muutis portree värve ja kohendas Wildeni habet. Fotograafi tütar Rhoda Nyberg hakkas 1940. aastatel mustvalget fotot õlivärvidega käsitsi värvima – just see versioon sai hiljem populaarseks ja levis laialdaselt.
Kuigi kohalikud armastavad seda fotot, võib seda leida kodudes üle kogu maailma. "Kriitikud usuvad, et põhjus peitub selles, et pilt kujutab vaikset vagadust (laual olev raamat on tegelikult sõnaraamat, kuid Enstrom kuulutas selle hiljem Piibliks)," kirjutab veebilhet Petapixel.
Grace nimetati ametlikuks osariigi fotoks 2000ndal aastal. Seaduse kohaselt peab foto rippuma Minnesota osariigi sekretäri büroos St. Paulis.
Fotol kujutatud Wildenist on vähe teada. Wikipedia järgi teenis ta elatist rändkaupmehena ja elas vanas majas. 1926. aastal maksis Enstrom talle viis dollarit, et saada fotole kõik õigused. Hoolimata ajaloolaste katsetest välja selgitada, mis Enstromiga hiljem juhtus, pole midagi kindlat teada saadud. Enstrom ei olnud sugugi ühe pildi ime – tema tegi ka esimesed professionaalsed fotod Judy Garlandist.
Originaallugu veebilehel Petapixel.
Enriika Vunk
Veel uudiseid
-
24 tundi ja 72 esinejat: tasuta veebikonverents naiste panusest fotograafias
3 märts 2026
-
Uuring: linnufotograafia on kasulik sinu ajule
27 veebruar 2026
-
Sigma tutvustas kaht uut objektiivi: 35mm täiskaadrile ja 15mm APS-C kaamerale
25 veebruar 2026
-
Maailma suurima fotokonkursi avatud kategooria 130 parimat on välja valitud
17 veebruar 2026
-
Jää loodudes märkamatuks isetehtud kamuflaažiga
16 veebruar 2026
-
Nikon tegi koerast fotograafi: südamelöökide järgi pildistav koer on taas tähelepanu all
13 veebruar 2026
Vaata kõiki uudiseid
