Uudised

“Üle piiri / Inside the Borders”

20 aprill 2018

Galeriis Positiiv saab praegu kaeda rahvusvahelist grupinäitust “Üle piiri / Inside the Borders” kuni 27. aprillini. 

Tegu on mustvalge portreenäitusega, mille fotoportreed sündisid rahvusvahelise koostööprojektina 2018. a. talvel Hispaanias. Fotoseeria käsitleb põgenemise teemat laiemas kontekstis, pole oluline kas põgenetakse riigi, teiste inimeste, pere või iseenda eest. Igaüks, kes ausalt enda sisse vaatab, võib leida endas mõne põgenemisloo.

Põgenike teemalise fotoseeria idee algatajaks oli Kristiina Kiidma (s 1996, Tartu kunstikool, 3D modelleerija-visualiseerija), Hispaanias liitusid projektiga Karmen Vikat (s 1996, Eesti Kunstiakadeemia, tootedisain), Kelli Puusepp (s 1998, Eesti Kunstiakadeemia, sisearhitektuur) ja Karolin Kruuse (s 1988, fotograaf). Lisaks on portreteeritavad erinevatest riikidest: Alan (Prantsusmaa), Antonio (Hispaania), Áron (Ungari), Gerard (Hispaania), Jamie (Colombia), Julia (Kataloonia), Khaled (Süüria), Ola (Poola), Paula (Hispaania).

Ühise koostööna sündinud näitust “Inside the Borders” eksponeeriti Terassa linnas Case de la Musica näitusesaalis koos teiste projekti raames valminud kunstiteoste ja installatsioondega. Galeriis Positiiv näeb fotoprojekti aga suisa uues formaadis.

Näituse portreed ja portreteeritavate poolt räägitud põgenemislood moodustavad ühtse terviku. Karolin Kruuse: “Selleks, et mõista teisi, iseennast ja et teised mõistaksid meid, peame ületama ühiskonna poolt seatud piirid. Piiridest üle astumine toimus ka loomisprotsessi käigus, kui seadsime kunstnikena iseend tahaplaanile ja tunnistasime, et kunst ei ole alati pelgalt ühe inimese eneseväljendus, vaid läbi vaimu kõrgemalt tulnud kingitus ja kooslooming.”