Uudised

27 inimõiguste organisatsiooni sunnivad Zoomi loobuma emotsioone jälgivast tehisintellektist

15 mai 2022

Aprillis ilmus protokoll, mis väitis, et Zoom töötab selle nimel, et AI ehk tehisintellekt jälgiks ja analüüsiks kaamera taga koosolekut pidavate inimeste emotsioone. Täna nõuavad 27 inimõigustele keskendunud organisatsioone, et Zoom lõpetaks oma uuringu. 

Protokolli (Protocol’s April report) väitel tegeleb Zoom juba mõnda aega aktiivse uurimistööga, mis võimaldaks müügiinimestel paremat tagasisidet saada. Selles toodi näiteid nagu “tuvastatud frustratsioon. Näita üles empaatiat” ja muid sarnaseid tehisintellekti soovitusi.

Fight for the Future organisatsiooni sõnul on tegu diskrimineeriva, manipuleeriva ja isegi võimalikult ohtliku tarkvaraga, mis oletab, et kõik inimesed kasutavad reageerides samasuguseid näoilmeid, kõnetooni ja kehakeelt.

Fight for the Future sõnul näitab säärase tarkvara kasutamine Zoomi poolt usaldust emotsioonide analüüsi pseudoteaduse vastu, mis aga ekspertide hinnangul ei tööta. ”Näoilmed võivad märkimisväärselt erineda ja on sageli nende taga olevatest emotsioonidest lahti ühendatud, nii et isegi inimesed ei suuda neid sageli täpselt dešifreerida.”

"Meie emotsionaalsed seisundid ja meie sisimad mõtted peaksid olema valvest vabad!” ütles Access Now'i analüütik Daniel Leufer.

Zoom on videokõnede ja koosolekute liider ning miljonid inimesed usuvad, et see on virtuaalse tuleviku teerajaja. “Juhina vastutate ka teiste sarnaste platvormide valikute eest ja seega saate näidata, et emotsioone järgival tehnoloogial pole videosuhtluses kohta,” kirjutavad inimõigusteorganisatsioonid oma kirjas Zoomile.

Kirjalik pöördumine palub Zoomi poolt respekti ja usaldust oma kasutajate suhtes ning avalikku uuringust loobumist 20. maiks 2022.

Loe originaallugu siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee