Uudised

Briti kunstnik paneb tõe üle kahtlema

29 august 2019

Reedel, 30. augustil, jõuab Fotografiska Tallinnasse Briti kunstniku Alison Jacksoni teravmeelne fotonäitus, kus ​kuulsustega sarnanevate inimestega fotolavastused lubavad vaatajal kujutleda end tuntud inimeste oletatavasse maailma.

“Mitte midagi, mida meile näidatakse, ei saa usaldada, miski pole autentne,” kirjeldas Jackson oma näitust nimega Tõde on surnud. Mida see info meiega teeb, mis kujutelmi loob ning kuidas omakorda meie taju mõjutab - need on küsimused, millele tuleb näituse külastajal enese seest vastus leida. 

Näitus toob vaatajani mitmed skandaalsed stseenid. Näiteks fotojäädvustus president Donald Trumpi intiimsetest hetkedest Miss Mehhikoga, kuninganna Elizabethist tegemas endlit oma perekonnaga, Angela Merkelist François Hollande’i käte vahel, seljas vaid karusnahkne kasukas ja Barack Obamast suitsupausil.

“Staarid on justkui moodsa aja pühakud - nad täidavad rolli, mida varasemalt kandis religioon - nad lubavad end ikoonina jumaldada," ütles Jackson ja lisas, et kõmuajakirju lugevaid inimesi on tänapäeval rohkem kui kirikus käivaid. Nii nihutab Alison Jackson oma realistlikena näivate piltidega piire selle vahel, mis on tõeline ja mis pelgalt inimeste enda fantaasia. 

“Loodan, et antud näitus tekitab ka meie ühiskonnas aktiivset diskussiooni ja pakub külastajatele põnevat mõtteainet,” Maarja Loorents, Fotografiska Tallinna näituste juht.

Alison Jackson on fotograaf, kes töötab vaatlejana ja igal tema rekvisiidil on oma kindel roll. Doppelgängerid ehk teisikud portreteerivad privaatseid ning mõnikord ka intiimseid ja paljastavaid situatsioone. Jackson uurib fotolavastuste kaudu, milline mõju on kuulsustel meie enda kogemustele ning tõstatab küsimusi kuulsuste kultuuri ja publiku kõmuhimu kohta.

Jackson on õppinud Londonis Chelsea Kunsti- ja Disainikõrgkoolis ning Kuninglikus Kunstikõrgkoolis. Ta on pälvinud nii BAFTA kui ka mitmeid teisi auhindu ja tema tegemisi on ulatuslikult meedias kajastatud. Fotograaf elab ja töötab Londonis.

Näitus jääb avatuks kuni 10. novembrini.
 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee