Uudised

Fotograaf jäi selle portreega ilma potentsiaalsest 8 miljonist dollarist

5 detsember 2023

Vabakutseline fotograaf Andrew Miller sai võimaluse teha portree Vitalik Buterinist, kes oli Ethereum krüptovaluuta üks loojatest ja sai hiljem maailma üheks noorimaks  krüpto-miljardäriks.

Vene-Kanada programmeerija Buterin jõudis Forbesi rikkurite edetabelisse (Forbes rich list) ja Miller, kes oli ühtlasi ka mänguri-nohik, pakkus talle välja idee teha temast portreefoto. See leidis aset just sel ajal, kui Buterin oli lansseerinud krüptovaluuta Ethereumi. Buterin jäi nõusse, kuid pakkus raha asemel tasumist Ethereumi-krüptos. Milleri kanda jäid lisakulud nagu õhtusöök, foto assistent ja meikar. Miller oli nõus esialgse pakkumisega seni, kuni see on samaväärne 1200 Kanada dollariga ehk umbes 820 euroga, mida ta pidas oma fotosessiooni väärtuseks.

Nüüd alles läks lugu põnevaks. Pakkumine tehti fotograafile ajal, mil Ethereumi väärtus oli 0,31 dollarit ehk siis fotograaf oleks pidanud saama 3225-3600 Etherit. Täna on 3600 Ethereumi väärtus ligi 8 miljonit dollarit (10,8 miljonit Kanada dollarit). "Ütlesin neile, et nad võiksid maksta mulle Ethereumist esialgse mündipakkumise summaga, nad olid põhimõtteliselt nõus ja kuna kõik oli veel uus, hakati uurima, kuidas seda teha saaks," vahendab veebileht Petapixel fotograafi sõnu.

Lõppkokkuvõttes ei saanud Miller kunagi krüptot ja kaotas Buteriniga kontakti. Tema portreefotot levitati aga igas võimalikus kanalis: artiklite juures, meemides, fännilehtedel ja isegi müügiks. Miller krediiti ei saanud ning üritas korduvalt ja korduvalt Buterini ja Ethereumi organisatsiooniga ühendust saada, kuid tulutult.

"Ma arvan, et minu portree on aidanud kujundada positiivset ettekujutust Vitalikust ja aidanud väikesel määral kaasa ka Ethereumi tõusule,” kirjutab Miller DIY Photography artiklis. Tema sõnul võitleb ta täna oma nime ja tunnustuse pärast ja seda kõike peale tema pildistatud portree kuulsaks saamist. Nimelt kommertslikel eesmärkidel kasutatud foto juures pole kordagi olnud märgitud fotograafi nime. 

Arvet tehtud töö eest pole Miller Buterinile saatnud, kuna Kanada seadused nõuavad, et see tuleks kohe tuluna deklareerida ja sellelt maksud tasuda, olenemata kas sellest, kas ta on makse kätte saanud. Petapixel üritas kontakti saada Buteriniga vastulause saamiseks, kuid see ei õnnestunud.

Andrew Milleni töid näed kodulehet: website ja Instagramist. 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee