Uudised

FOTOGRAAF Kukeke Klõpsutab - õpetajast fotograafiks ja tagasi?

31 august 2019

Seekordseks kuu fotograafiks on Kukeke Klõpsutab nime taga peituv endine õpetaja Helena Kukk, kelle jaoks kasvas fotograafiahobist üsna ootamatult ja kiirelt välja töö, mida ta on tänaseks teinud umbes neli aastat. Tulevikus loodab Kukk pildistamise ja õpetamise ühel või teisel viisil ühendada.

"Fotograafias olen osa kellegi ajaloost - juba praegu on mööda ilma nii palju väikseid killukesi, mis jäävad kellelegi ilusaid ja olulisi aegu meenutama," ütles Kukk oma piltide kohta. Nii ta vaatabki vahel kellegi vanu fotosid ja uneleb, et ühel päeval vaatab keegi samamoodi tema töid. "Maailma kõige võimsam pilt on see, mis õnnetunnet ajast aega edasi annab!"

 

Algus

Fotograafiast sai Kukele midagi enamat umbes kuuendas klassis, mil ta hakkas oma esimese digifotoaparaadiga sõbrannadest portreesid sotsiaalmeediakanalisse rate.ee pildistama. "Mul oli ka veider hobi linna peal võõraid inimesi kaadrisse püüda," avaldas ta. Kuke sõnul teenis ta juba tol ajal läbi rate.ee keskkonna väikese taskuraha, kuna toimetas lihtsamate järeltöötlusprogrammidega.

Esimese poolkaaderkaamera soetas ta endale alles 2014ndal aastal. "Esimesed pool aastat pildistasin peamiselt selja tagant oma kalastavat elukaaslast, hiljem võtsin ette venna ja tema kaaslase, seejärel tegin Facebooki lehe nimega Kukeke klõpsutab, mis sai ootamatult kiirest tuule tiibadesse," loetles ta.

Täna võib fotograaf öelda, et toredast hobist on välja kasvanud päris töö, mille kõrval sekundeerib tema värske roll emana. "Kuna mul on kodus ka väike poeg, siis olen õppinud ühe käega putru keetma, teisega Kukekese postkastis sobrama ning kolmanda käega teen samal ajal sotsiaalmeediasse postitusi," naeris Kukk. Samas järeltöötlusega tegeleb fotograaf enamasti öösiti, kuna see nõuab suurt tähelepanu ja keskendumist. 

"Minu praegune elu keerleb suuresti ümber lapse ja piltide!"

 

Stiil

Helena Kukk on fotograaf, kes on end oma piltidega tee inimeste südamesse leidnud justnimelt sotsiaalmeedia kanaleidpidi turundades. "Olen üritanud alati võimalikult aktiivne olla ja näidata ka seda, milline inimene nende piltide taga siis ka on, see toob mind inimestele lähemale," avaldas ta.

Ta on pildistanud nii vastsündinuid, tooteid, matuseid, juubeleid, pulmi ja autosid. Kõike ja segamini. See on aidanud tal jõuda selguseni, mis tema silmad tõeliselt särama paneb. "Ma olen selle nelja aasta jooksul sõna otseses mõttes proovinud kõike - alates pulmast kuni matuseni!" 

Täna julgeb fotograaf väita, et ta lemmikžanr on paaride pildistamine ja sealhulgas ka pulmad. "Armastan jälgida kahe inimese vahelist keemiat ning see on suur privileeg, kui mind hetkeks kolmanda inimesena sinna vahele selle jäädvustamiseks lastakse!" Pildistamise asukohad valib ta sageli lapsevankriga ringi jalutades. "Olen avastanud uusi kohti isegi oma kodulinnas, kus ma muidu pigem autoga ringi tuiskan," imestas ta. Ilma stuudiota fotograafina hoiab ta silmad igal pool lahti, kuna maailm on äärmiselt ägedaid pildistamise kohti täis. 

Kukk peab enda üheks tugevuseks juhendamise oskust, mille kohta on ta ka klientidelt kõige enam tagasisidet saanud. Juba fotosessiooni alguses lubab ta olla kliendi peegel, kuna too end ju kõrvalt ei näe. Üks oluline põhimõte, mida Kukk peab oma edu saladuseks on ühe tuttava soovitus: "Postita sotsiaalmeediasse vaid seda, mida sa päriselt teha tahad!"


Teised

Kvaliteetne fototehnika on tänapäeval kõigile kättesaadav, seda ka hinna poolest. See toob fotomaastikule aina enam ja enam uusi tegijaid. "Olen isegi selle suure laine osa, kes ühel hetkel otsustas fotograafiaga tõsisemalt tegelema hakata," mõtiskleb ta.

Helena Kukk otsustas algusest peale välistada tüüpilise eesnimi-perekonnanimi-photography nimelise lehe, kuna tema arvates peab nimi olema eriline ja meeldejääv, et suures fotograafidelaines ellu jääda. Õnneks andis perekonnanimi Kukk üsna hea mänguruumi ning nii sündiski Kukeke Klõpsutab. "Inimestele silma ja meelde jäämiseks peab ju olema mingi x-faktor!"

Kukk on peamiselt iseõppija ja usub, et kindlasti saab koolitustelt indu ja tuult tiibadesse, kuid heaks fotograafiks olemine eeldab veel nii palju muud - head silma, omapärast käekirja, kriitikameelt,  väga head suhtlusoskust ja palju enamatki.

Eeskujusid fotograafil ei ole ja seda täiesti teadlikult - ta soovib mõtted puhtana hoida, et mitte kellegagi liiga ühte sammu astuda. Kukk jälgib eesti fotograafidest väheseid ja pigem vaatab piltide tonaalsust, välismaa fotograafide töid vaatab ta pulmafotosid koondavate instagrami kontode alt. Konkurentsi ta ei pelga ja peab seda tervislikuks ja motiveerivaks.

 

Tulevik

Igapäevaselt leiab fotograafi Tartust ja selle ümbrusest, kuid pulmad viivad teda järjest kaugematesse ja põnevamatesse paikadesse. "Välismaiseid pulmapilte vaadates genereerin oma peas erinevaid võimalusi, kuidas sarnast pilti kohalike võimalustega teha," mõtiskles ta. Näiteks lõputud viinamarjaistanduste pildid teeb ta ühel joonel olevate õunapuuridade vahel, liivase kanjoni asendab kohaliku karjääriga. Nii on fotograaf juba praegu mõtetega pidevalt välismaal ja usub, et pildistab ühel hetkel ka päriselt Itaalia kõrvetava päikse või Suure Kanjoni taustal hingematvaid pulmapilte.

"Fotograafia on mu elus spontaanselt niivõrd kandvat rolli mänginud, et kindlasti liuglen sellel lainel edasi, kuid kuna õpetamine on mul loomuses, siis soovin ühel päeval need kaks ametit ühendada!"

Lisainfot leiad Helena Kukk kodulehel või Instagramis.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee