Uudised

FOTOGRAAF Mait Jüriado - helilooja, kellest sai fotograaf

30 aprill 2020

Mait Jüriado on hariduselt magistrikraadiga helilooja ja muusik, kes on viimased kümme aastat hoopis fotograafina tegutsenud pildistades peamiselt paaripilte ja pulmi, kuid ka muusikuid. Täna on fotograaf eluhetkes, kus otsib lisaks olemasolevatele ka uusi väljakutseid.

"Muusika on muutunud minu hobiks ja fotograafiast, minu hobist, sai minu töö," sõnab ta lihtsalt.

Fotograafia juurde jõudmisel oli suur roll tema vennal, kes talle pildistamist tutvustas. Huvi algas tasapisi ja haaras endasse lõpuks ülepeakaela ja nii avastas Jüriado end iga päev pildistamas. "Ühel päeval tulid inimesed ja hakkasid mulle selle eest raha ulatama ja siis ma mõtlesin, aga mis saaks olla parim, kui keegi maksab mulle mu hobi eest" kirjeldas Jüriado oma karjääri algust. Tema sõnul ongi see võrratu kooslus kui sinu hobi on ühtlasi ka sinu töö. Ta toob näite, kus inglise keeles on job ja work (tõlge: töö - toim.) kaks sarnast asja, aga loomult erinevad. "Kui sul on "job" asemel "work", siis on iga päev nagu pühapäev," ütleb fotograaf.

Rahapuudus võrdub loomingulisus

Mait Jüriado alustas fotograafiaga ilma rahata ja ilma uhke kaamerata, see jätkus aastaid ja oli korralik kool. "Ma imesin oma poolkaadrist ikka hullumeelseid asju välja, seega tänavõin öelda, et minu joaks pole olemas ühtegi tehnikavidinat, mis poleks asendamatu!" Viimased tuuled hübriidmaastikul näitavad fotograafi sõnul täielikku revolutsiooni. "Eye-fookuse tulek on sundinud mind viimastel kuudel ümber õppima oma pildistamisharjumuse - see, mille lihvimine võttis varem aastaid, teeb nüüdsest kaamera ära linnulennult," mõtiskleb ta. Seda käsitööd sisuliselt tulevane fotograaf enam õppima ei pea - see on tema sõnul kurb ja tore samaaegselt.

Jüriado peab end sajaprotsendiliseks autodidaktiks ehk iseõppijaks. Algusaastatel vaatas ta iga päev sadu pilte üritades nähtut oma oskustega järgi teha. Tema sõnul tulebki käsitööoskust alguses harjutada ja teisi jäljendades on lihtne õppida, oma käekiri kasvab välja hiljem. "Ma olen käinud vaid ühel lugupeetud fotograafi kursusel Eestis, kuid tulin poole pealt tulema, kuna fotograafi sõnavara polnud kiita ja sisulist poolt oli vähe," räägib ta otse ja keerutamata.

Klienditeenindus on edu võti

Eduka fotograafi tunnuseid aga ühte lausesse kokku panna ei saa. "Olen näinud väga edukaid flegma-fotograafe, kes käivad seina mööda, kellegagi ei räägi, kuid ometi on nad edukad... ja vastandina edukaid hüperaktiivseid müügimehe fotograafe," avaldas ta. Peamine edu saladus on Jüriado sõnul klienditeenindus. Klient tahab turvatunnet, et ta on heades kätes ja saab mind usaldada. "Tunne oma kliendi vastu siirast huvi, pööra talle tähelepanu, pühenda talle oma aega - eriti hindab seda klient, kel on raha," soovitab Jüriado. Eestis on tema sõnul huvipuudus teenindussektori laiem probleem. Näiteks poodi astudes ei tunne keegi su vastu huvi, klienditeeninduse alus on aga kliendile pööratav tähelepanu.

Muusikud, Island ja armastus

Tänu oma helilooja haridusele on Jüriado lisaks pulmadele ka väga palju muusikuid pildistanud ja peabki seda oma suureks armastuseks. Viimased viis aastat on tema kaamera ette sattunud kliendid üle maailma, peamiselt ameeriklased ja asiaadid, kes on tellinud ta Islandile fotoseiklust pildistama. "Need on mitmepäevased paaride pildistamisesessioonid ja seegi toob mulle põhileiva lauale," sõnas ta ja lisas, et Islandile paare pildistama minnes on see võrratu seiklus talle endalegi. "Ma tulen Islandilt alati vaimselt tohutu energialaenguga, kuid füüsiliselt väsinuna."

Siiski on tal ka perioode, kus ta võib elada kuu aega nii, et kaamerat kätte ei võtagi. "See on tuulutamise aeg ja kastist väljas olemiseks vajalik, mõttes on mul kaamera siiski alati käes!" Fotograafia on tema sõnul hea viirus, mis elab koos sinuga ka siis kui kaamerat füüsiliselt kaasas pole.

Muhu pulm - veri, kiirabi ja toidumürgitus

Adrenaliinirohke ja seetõttu ka põnevaim fotosessioon on Jüriado sõnul olnud Muhu pulm, kus metsa vahel pulmaautosse sissesaamiseks pidi sisse lööma pulmaauto akna. "Peigmees veristas oma käe, pruut oma kleidi ja jäime tseremooniale peaaegu hiljaks!" Hiljem läks asi veelgi ekstreemsemaks, nimelt murdis vanaisa käeluu ja pool pulmaseltskonda sai toidumürgituse ning väike perepoeg lennutati helikopteriga Tallinasse haiglasse. 

Islandil on juhtunud nii mõndagi. "Need inimesed, kes lähevad elamusi saama on laia silmaringiga, huvitavad inimloomad, kelle kaudu saab erinevaid maailmajagusid tunnetada ilma, et seal ise viibida." Pealegi on Islandil aega tuhandeid kilomeetreid. 

Erilisi lugusid on Jüriado sõnul veel kümneid ja kümneid.

Unistused kipuvad täituma

"Ma olen kõvasti tahtnud olla edukas fotograaf ja unistustega on see "häda", et need kipuvad täituma", ütleb ta siiralt. Aastate jooksul on fotograaf kuulnud mitmeid ja mitmeid kordi küsimust: "Mida teha, et saada edukaks?" Vastus on väga lihtne - tuleb vaid tahta! Kusjuures raha ei saa fotograafias olla eesmärk, vaid kirg oma tegevuse vastu viib sihile. "Kui kirg raha vastu on sul suurem, kui fotograafia vastu, tuleks valida mõni teine ala," sõnab ta julgelt.

Mait Jüriadot mõjutasid algusaastatel kõige enam edujanulistest fotograafidest nagu näiteks Kaupo Kikkas, Joe McNally, Jonas Peterson jt. "Tänaseks olen loobunud teiste fotograafide tööde aktiivsest vaatamisest, kuid nendelt nähtu kindlasti võngub ja mõjutab mind ka täna edasi." Tema sõnul on hetkel liikvel tohutus koguses fast-food fotograafiat, kus vaataja seisatab ainult sekundi murdosaks. "Sel samal põhjusel naudin viimastel aastatel pigem tühja valget lehte ja sisemisi võnkeid, sest muu müra on peadpööritava kiirusega üle pea kasvanud."

Tulevik ja väljakutsed

Uueks huviorbiidiks on saanud hoopis filmimaailmas toimuv - kinematograafia, valguskunst ja filmikunst üleüldiselt. Tema viimase aja vaimustus on poola foto- ja videograaf Rafal Bojar. "Milline energia ja tunnetus!"

Jüriado sõnul on ta saavutanud kõik ja kordi rohkemgi, millest ta on unistanud. Täna tunneb ta, et vajab ellu midagi uut, mingit muutust ja on avatud elule ja selle ettepanekutele. "Olen kõige eest kõiksevägevamale väga tänulik!" 

 

Mait Jüriado kolm soovitust algajale fotograafile:

Absoluutselt kõige kiirem viis fotograafiaga raha teha on oma kaamera maha müüa. Kui aga soov on kindel, siis:

  • Õpi teistelt ja püüa järele teha
  • Käsitööoskus ning kogemus tuleb aastatega. Kui sa ei pildista või pildistad vähe, ei saa sinust ka kunagi head fotograafi. Pildista meeletult! Ürita põhjendada, miks sa midagi pildistad just nii, nagu sa pildistad.
  • Jäta meelde, et kiitus sinu tööle ei aita sind töös niivõrd edasi, kuivõrd seda teeb laitus. Kriitika on kõige parem edasiviiv jõud. Küll kiitus järgneb (ja ka teenistus). 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee