Uudised

Fotograafia õpik on saabunud

6 november 2018

Oktoobris tuli raamatupoodide lettidele uus täiendatud trükk Urmas Tartese ja Arne Adreri fotograafia õpikust, mille esimene, tänaseks läbimüüdud versioon, ilmus 2009 aastal.

“Tegemist on maailma parima eestikeelse fotoõpikuga praegusel hetkel,” ütleb fotograaf Urmas Tartes oma raamatu “Loodusfoto lugu ja lumm” kohta.

Esimene versioon kandis nime Loodusfotograafia õpik ja seda müüdi 4000 eksemplari, millest esimesed 2000 raamatut müüdi mõne päevaga. “Uue õpiku põhisisu on sama, kuid oleme seda täiendanud nii mõnegi peatükiga,” avaldas Tartes. Niisamuti on kõik õpikus varasemalt olnud fotod samad, kuid saanud uue kuue kaasaegse töötluse näol.

Fotoõpiku näited on loodusest

Kui esimene raamat oli nimega loodusfotograafia õpik, siis uus täiendatud on lihtsalt fotograafia õpik. Tartese sõnul on algtõed samad, kuid näited on loodusest. “Need on kõigile ühtmoodi arusaadavad ja neid saab endale sobivaks mugandada, näiteks loom võrdub igasugune elusolend, ka inimene ning maastikunäitel saab paralleele tõmmata arhitektuuri või muu liikumatuga,” selgitas ta.

Näiteks on raamatus ka väga põhjalik peatükk kompositsioonist, millest Tartese sõnul räägitakse lubamatult vähe. Niisamuti pole raamatus enam võõrkeelseid väljendeid, kuna fotograafi arvates tajub inimene emakeelseid paremini. “Kõik eestikeelsed vasted on ju alati olemas olnud, kuid millegipärast neid ei kasutata,” mõtiskles Tartes.

Lugema peab mitu korda

Raamatu soovitab Tartes läbi lugeda lausa mitu korda. Läbilugemine sinust küll kohe fotograafi ei tee, kuid iga korraga annab uusi nüansse juurde. “Kaameranuppe me ka ei õpeta, aparaadi kasutusjuhend tuleb ise läbi lugeda ja see on iga kaamera ostuga tasuta kaasas,” naljatles Tartes.

"Loodusfoto lugu ja lumm" on fotoõpik, mille viimasele lehele on koondatud kümme käsku - neile, kes alustavad raamatu lugemist lõpust. “Kui õhku jääb küsimusi, tuleb alustada raamatu lugemist algusest!”

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee