Uudised

Galerii Ag47's saab broomõli fotograafiaga tutvuda

8 mai 2018

Kes veel kokku puutunud pole, siis detsembris avas Tartus Apaaaditehases oma uksed uus põnev galerii Ag47, mis keskendub oma tegemistega vana ja põneva käsitöölise fotomaailma laiemale publikule toomisega. Sel kuul keskendub galerii broomõlitehnikale. Täpsemalt on hetkel üleval Ove Maidla broomõlipiltide näitus „Vanad suled“

„Minu huvi broomõlitehnika vastu tekkis umbes 40 aastat tagasi kui Peeter Tooming eksponeeris Tartu kunstimuuseumis Eesti ühe omaaegse väljapaistvaima pitoreskset (maalilist) fotot viljeleva fotograafi Johhannes Mülberi broomõlitehnikas pilte. Mäletan kuidas mind tookord lummas nende ilu, kujutiste õhulisus ja eriline kvaliteet, mis meenutas söövitustrükki. Ma lihtsalt pidin teada saama, kuidas niisugune tulemus oli saavutatud.

Tol ajal polnud mul aimugi, et tärganud huvi viib mind vastu põnevale ja tasuvale seiklusele,mis kestab tänase päevani.Näitusele välja pandud pildid on sündinud aastatepikkuse kaasaegsete fotomaterjalidega eksperimenteerimise käigus.“

Broomõlitehnika leiutas inglane Welbourne Piper 1907. aastal ja kasutusele jäi see 1940ndate aastate lõpuni. Seda peetakse vääristehnikaks, kuna see võimaldab saada kunstilist efekti taotlevaid pilte.

Protsess algab hõbebromiid- või klorobromiidfotost, millest keemilise menetluse teel eemaldatakse hõbedane kujutis ja asendatakse see õlise pigmendiga. Foto pleegitatakse ja pargitakse, mille tulemusel tekib matriits. Seejärel kastetakse matriits sooja vette, kus fotoemulsioon paisub vahetus proportsioonis hõbedakoguseni mis algselt emulsioonis sisaldus.

Foto tumedamatel kohtadel on emulsioon väga kõva ja paisub seetõttu väga vähe, heledamad kohad aga jäävad pehmeks ja paisuvad märgatavalt. Siis kantakse spetsiaalse pintsliga õlivärvi niiskele emulsioonile, mis tumedamates kohtades imab seda, paisunud heledamates kohtades aga mitte. Kokkuvõtteks: see hõbe, mida sisaldab esialgne foto, asendatakse lihtsalt õlivärvidega.

Sajandivahetusel peeti pitoreskset fotot fotograafia kõige ilusamaks vormiks. Seoses puristliku fotograafia tulekuga tegi see maaliline ja kunstipärane lähenemine aga läbi languse. Tolle aja kriitikud nõudsid, et fotodega ei tohiks manipuleerida.

 

26. mai kuni 27. mai toimub galeriis Ag47 kahepäevane broomõlitehnika töötuba. Töötuba viib läbi Ove Maidla, kes on broomõlitehnikas pilte teinud juba 30 aastat ja andnud 2005 aastal välja raamatu "Broomõlitrükid".

Ürituse kohta rohkem infot leiab ja end registreerida saab siit: https://www.facebook.com/events/238597236703156/