Uudised

Galeriis Seek on keha ja Fotografiskas õitemeri

6 juuni 2024

Fotografiska avab homme suurnäituse nimega Õites, mis toob vaatajani 17 kunstniku tõlgenduse inimese ja looduse omavahelisest suhtest; Galeriis Seek aga avatakse täna õhtul kell 18 näitus Keha, kus on üleval 23 kaasaegse kunstniku inimkeha kujutavad tööd.

Fotografiska näitus „Õites”/ „In Bloom” põimib kokku foto, video ja skulptuuri, mille taustal kõlab filosoofiline mõtisklus aja muutlikkusest. Rahvusvaheliste kunstnike kõrval on näitusel esindatud ka Eesti fotograaf Heikki Leis. Rahvusvaheliste kunstnike seas on esindatud näiteks Cig Harvey (UK), Santeri Tuori (FIN), Inka & Niclas (SWE) ja Helene Schmitz (SWE). „Õites olemine ei tähenda ainult suurt ja õnnelikku õitseaega – see sümboliseerib ka eri eluetappe, keskkonnas toimuvat, teket ja kadu," märgib näituste juht Maarja Loorents.

Seek galeriis saab aga juba täna õhtul minna näituse "Keha" avamisele; väljapanek koondab Fotomuuseumi teema-aasta raames nii foto-kui video jäädvustusi inimkehast. Näituse avamisel astub üles tegevuskunstnik Kristino Rav, kelle teosed seostuvad eelkõige feministliku kunsti diskursusega. "Tema performance "Nurganaine" võtab vaatluse alla naisekeha katmise, eksponeerimise, omastamise, reproduktiivsuse ja hääbumisega seotud teemad, väljendades isiklikke eksistentsiaalseid paineid ühes erinevate normide, trendide, sõnade ja rituaalidega, mis rõhutavad keha kui tähenduse kandjat," tutvustab Fotomuuseum. Väljapanek koondab 23 fotokunstniku tööd ja avab ühiskonnas kõlavaid tähtsaid teemasid nagu näiteks haigustest tulenevate stigmade, nahavärvi pärast diskrimineerimise, soolise ülemineku, kehapositiivsuse, ilukirurgia ja ühiskondlike iluideaalide üle. 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee