Uudised

Höije Rahu näitab Haapsalus unenägu unenäo vahel

28 juuni 2024

Juulis avab fotograaf Höije Rahu oma esimese isikunäituse, kus saab näha viisteist teost ja installatsioone teoste sünnist. Rahu on aastal 2021 premeeritud maailma suurimal Sony World Photography konkursil, kus ta sai rahvuste  parima preemia ja nomineeritud lisaks ka naisfotograafina.

Näitusel nimega "Unenägu unenäo vahel" näeb fotograafi vanu ja uusi, seninägemata teoseid. "Oma näitusel tõin unenäod teemaks, sest oma mõtteid ja tundeid, mis suunavad ideedeni, leian tihti just sealt - ma päriselt usun nende nägemuste soovist kõnelda," ütles Rahu. Näitusel, kus iga teos on saanud oma lõppviimistluse raamistuse näol, on kindlasti teine tunne pilte vaadelda ja mõtiskleda.

"Kogusin pikalt julgust teoks teha unistust oma isikunäitusest, sest kunagi ei tundu miski piisavalt valmis ja viimistletud," märkis ta ja lisas, et peab seda siiski heaks omaduseks, kuna püsib nii inimesena arengus ja kasvamises. "Minu õnneks on mu kõrval väga toetav ja kunstitundlik abikaasa, kes suutis mind oma usuga veenda seda minu jaoks suurt sammu tegema." 

Fotograaf ise usub kõike, mida näeb ja ka kõike, mis nähtavast mateeriast nähtamatuks jääb. "Usun, et olen ümbritsetud oma valikute peegeldusest: kus olen, kuhu liigun, on see õige või vale," sõnas Rahu. Unenäod toovad tema sõnul välja kihte ja perspektiive, mida ei oska igapäevaselt märgata või ei julge tunnistada, sellel tasandil on kõik inimesed ühtemoodi alasti.

"Ma armastan kõiki oma töid, kuid eriti eriline on alati see teos, mis on värskelt valminud ja see konkreetse teose untitled.jpg lugu on sündinud kaheksa aastat tagasi, ühe minu kaasteelise unenäos ning sellest inspireeritult lõin oma versiooni," kirjeldas Rahu uudisloo esipildi lugu. Selles teoses on elemente Höije Rahu päritolu paikadest nagu Haapsalust ja teises Eesti otsas asuvast Vastseliinast.

Teoste ilmestamiseks saab näha ka installatsioone, et vaatajale lähemale tuua protsessi teoste sünnist. "Minu tööd ei ole AI genereeritud, vaid loodud läbi praktiliste efektide ning iga element pildil omab minu füüsilist kokkupuudet," lisas Rahu, kes peab enda seniseks suurimaks saavutuseks 2021 Sony World Photography fotovõistluse tunnustust. Samal võistlusel osales ka Eesti fotokunstnik Külli Sparre, kes oli Rahu fototeekonnal talle inspiratsiooniks. "Kui alustasin fotograafiaga ja süvitsi läksin, tundsin, et mind sütitab miski ebatavalisem vorm sellest meediumist ja tänu Külli loomingule tundsin selle ära," avaldas Rahu ja lisas, et loodab Külli Sparrega kunagi ka isiklikult kohtuda. 

Viimastel aastatel on Rahu osalenud paaris väga suuremahulises ja tema jaoks huvitavas projektis: Lauri Laubre “Northodoxian” muusikaalbumi visuaalide loomisel ning lasteraamatu illustreermises arvukate fotokollaažidega. "Sellel ajal on sündinud mu perre ka teine laps - tunne on ürgne ja tempokas!"

Näituse avamine toimub 17.juulil kell 17.30 Haapsalu Kunstikooli Keldrigaleriis (sissepääs maja taga hoovist). Näitust saab vaatama minna kuni 11. augustini 2024.

Höije Rahu visuaale saad näha ka tema Instagramis.

*

Fotograaf tutvustab ise oma näitust "Unenägu unenäo vahel" nii: Kui S. Freud pidas unenägusid pelgalt alateadvuse prügikastiks, siis C. G. Jung tõdes, et unenäod on sillaks teadliku, ürgsema ning instinktiivse maailmaga. Unenäod on nagu allegooriline looduse keel, suheldes meiega läbi metafooride, mis on kujunenud intuitiivselt, aja ja ühisteadvuse kaudu. Küsimus on selles, kui võimekad ja teadlikud suudame olla oma unenägudes ja kas suudame seda salakeelt enda jaoks tõlkida. Vahest on hoopis see unenägu, mida peame ärkvelolekuks. Teosed, mida teiega jagan, kõnelevadki une ja selle piiril rännakutest. Mõni pilt välgatub silme ette vaid sajandiksekundiks, jättes alles häguse visuaali, kuid tugeva aistingu. Mõni teine pilt saabub, aga selge ja konkreetsena. Kindlasti saab öelda, et teoste temaatika on minu isikliku eluga seotud, ent samal ajal olen alati otsinud kõiges universaalset keelt. Lood, mida jagame ja tajume kollektiivselt. Head sürrealismi ning realismi k(h)öielkõndimist!

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee