Uudised

Harry Benson - Pildista kohe! Hea foto ei kordu iial!

31 august 2018

Film “Harry Benson: Shoot First” toob vaatajani ikoonilised fotod ja lood nende taga. “On hea, kui sa tunned ära selle hetke, mis saab tulevikus legendaarseks!” ütleb Benson ise.

Dokumentaalfilmis fotograaf Harry Bensonist räägivad mitmed maailmaklassi staarid, keda too kaadrisse püüdnud on, koostööst ja koos läbielatud seikadest.

Šoti päritolu piltnik kolis Ameerikasse 1964ndal aastal, mil ta määrati pildistama Biitlite pealetungi. Peamiseks, miks just tema valituks osutus, oli see, et Bensonit peeti kenaks. “Teine fotograaf oli liiga inetu, et Pauli, Johni, Ringo ja Georgega ringi hängida,” naerab Benson ise. Pildid said elavad ja intiimsed, säärased, millelaadseid polnud keegi kultusbändist seni veel üles võtta suutnud. Sääraseid kaadreid ja jutustusi on dokumentaalfilmis mitmeid.

Benson on ühtviisi nii õnnelik, kui ka metsik. "Mul on põnev elu, iga päev on uus päev," ütles 87-aastane fotograaf. Tema sõnul pole fotograafia meeskondlik sport, tähtis on vaid sihikindlus. 

Benson on üles pildistanud kõik USA presidendid alates Eisenhowererist. Ta on marssinud Martin Luther King juunioriga ja dokumenteerinud Berliini müüri. Tema ülesvõtted Winston Churchill, Bobby Fischer, Muhammad Ali, Greta Garbo, Michael Jackson jpt on niivõrd erilised, intiimsed ja eristuvad, et need on jätnud fotoajalukku suure jälje. 

Fotograaf oli ka 86-aastaselt tõeline töönarkomaan ja ei kavatsenud veel niipea puhkusele minna. “Sinu hetkeemotsioonid pole olulised, kui on vaja jäädvustada hetke, sa lihtsalt teed seda!”

 

Filmi saad osta ja vaadata siit: http://www.magpictures.com/harrybenson/

Kel fotograafia vastu suurem huvi, siis allolevalt lingilt leiad põhjaliku nimekirja fotograafia alastest dokumentaalidest:

https://petapixel.com/2013/07/01/the-big-fat-list-of-documentaries-about-photography/

 

Enriika Vunk

Pilt: Kaader filmist “Harry Benson - Shoot First!”