Uudised

Helsingis saab näha maailma läbi linnu silmade

27 november 2021

Mis oleks, kui vares teeks pilti? Millised need pildid oleks? Milline näeks välja maailm läbi linnu silmade? Möödunud kuul avati Soome fotomuuseumis viies Poliitilise fotograafia festival, mille alateemaks ongi vaade läbi lindude silmade.

"Varasemalt on inimkond loomariiki peeglina kasutanud ja nii mõistnud paljusid asju enda kohta, kuid peegeldamise asemel loomade pilku teadvustades, saame maailmast veelgi rohkem aru," tutvustab Soome fotomuuseum näitust oma kodulehel. "Teiste liikide seisukohtade ja eluviiside tajumine teabe ja kujutlusvõime kaudu suurendab empaatiat, mis on inimeste ja teiste liikide kooseksisteerimiseks ülioluline."

Kaamerasilm oli algselt ehitatud nii, et see oleks inimsilmale võimalikult sarnane, kuid tänu telefotograafiale ja peidetud (loodus)kaameratele saab inimene elusloodusele lähemale kui kunagi varem. Kui kunagised fotod said tehtud maapinnatasandilt, siis koos lennunduse arenguga, droonide tulekuga ja pilvelõhkujate linnapilti ilmumisega, on meil olnud võimalus näha maailma hoopis teisest vaatenurgast - linnulennult.

Lindude silmade läbi vaadates, märkab inimkond paremini ka meie ümber toimuvat vaikset, kuid kindlat liikide väljasuremist. Näiteks Soomes ähvardab väljasuremist enam kui kolmandik linde.

"Kas linnulaul jääb taustamuusikaks vaid kaubanduskeskuste koridorides? Kui vares hakkaks pildistama, kas ta dokumenteeriks liikide kadu või pildistaks prügihunnikuid? Kas tark lind võiks näidata inimestele fotosid, kuidas vaadata maailma ka teiste liikide vaatenurgast peale meie oma?" Need on küsimused, millele näitus tähelepanu juhib.

Näitust saad vaatama minna Helsingisse, aadressil Tallberginkatu 1G kuni 6. jaanuarini 2022. Vaata ka videot.

 

Allikas: www.pvf.fi

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee