Uudised

Ida-Saksamaa igapäevaelu kajastanud fotograaf Helga Paris suri 85 aastasena

13 veebruar 2024

Paris on üks vähestest Ida-Saksamaa naistest, keda tunnustati tema töö eest fotograafina, kes kajastas Nõukogude okupatsiooni. Lisaks on ta tuntud oma portreesarjaga töötavatest naistest.

"Mulle meeldib tavaline igapäev, ebatäiuslikkus," on Paris oma portreede kohta öelnud. „Aga ma ei pildista seda kunagi kliiniliselt, vaid pigem püüan seda reprodutseerida võimalikult realistlikult, isegi ahvatlevalt." Paris vajutas sageli kaamera päästikud enne, kui pildistatavad aru said, mis tõi igale pildile autentsuse. Ühtlasi ei kasutanud ta kunagi välku, vaid loomulikku valgust.

Iseõppinud fotograaf sündis Poolas, aastal 1938 ja kasvas üles Berliinis. Tema mõlemad tädid olid fotograafid ja nii kasvas ka tema üles koos fotopisikuga pildistades järjepidevalt alates 1940ndatest kuni 60ndateni. Tema töö peamine fookus oli inimesed ja tänavafotograafia. Paljud tema subjektidest Berliinis olid tema naabrid või sõbrad. 

Tema üks tuntumaid fotoseeriaid on Women at Work (Naised tööl - tõlge, toim.). Tema mustvalged fotod rõivavabriku töölistest näitamaks nende "nähtamatut ilu".

Parise tütar kinnitas, et fotograaf suri 8. veebruaril oma korteris Saksamaal.

Vaata ka lühikest videot fotograafi töödest.

 

/*Saksa Demokraatlik Vabariik, mitteametlikult Ida-Saksamaa, oli teise maailmasõja järel Nõukogude okupatsioonitsoonis moodustatud riik (allikas: Vikipeedia)/

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee