Uudised

Küsitlus: Kuidas on eriolukord muutnud fotograafide igapäevaelu?

12 aprill 2020

Eestifoto küsis eri paigus elavatelt fotograafidelt, kuidas hetkel valitsev eriolukord nende igapäevast elu fotograafina mõjutanud on? Kõlama jäi, et hetkel justkui tegevust veel jagub, olenemata sellest, et fotosessioonid on pausile suunatud. Märksõnadeks on puhkus, koolitus ja failide korrastamine - paljudel selleks varasemalt palju aega ei jäänudki.

***

Siiri Kumari (Tallinn): Mind on eriolukord sellevõrra mõjutanud, et suvel siia välismaalt abielluma sõitjad on pidanud oma pulmi edasi lükkama või tühistama. Niisamuti ei toimu praegu sessioone. Samas on tore vahepeal puhata ja elu rahulikult võtta.

Sergei Zjuganov Art & Media (Tallinn): Seoses eriolukorra väljakuulutamisega on mõned projektid edasi lükatud, eriti Eestist väljaspool olevad tööd, kuid töö pole siiski seisma jäänud. Võrreldes tavapärase kevadperioodiga on tegemist vähem, aga sellegipoolest on pea iga päev midagi "laual". Positiivse poole pealt saan öelda, et praegu on hea võimalus lõpetada isiklikke projekte, digitaliseerida vana perearhiivi ja teha kõike muud, mis oli varasema aktiivse töötempo tõttu tegemata jäänud. Alanud kevadhooaeg lubab mõnusalt ka hobidega tegeleda.

birgitvisuals.com (Tallinn): Minu kätte jäänud vaba aeg on sujuvalt kulunud oma laste koduõppele ja pikalt oodatud to-do listi teostamisele. Fotograafina on mul suurem isu jäädvustada oma pereelu. Portreefotograafia kõrvale on tekkinud vajadus ning soov hoopis loodust ja tänavafotot pildistada.

Kadri Purje Photography (Tallinn): Fotograafina väga tugevasti, kuna inimestega tööd teha ei saa ning hetkel ei pildista. Mis küll ei tähenda, et ei saaks olla loominguline ning mõelda seni muid huvitavaid asju ning teha tulevikuplaane.

Rosenvald Photography (Tartu): Peab tunnistama, et praegu veel väga palju muutunud pole. Kuna tegelen ainult pulmafotograafiaga, siis veebruaris ja märtsis niikuinii pulmi broneeritud polnud, teisalt alates aprilli lõpust oleks ikkagi hooaeg pihta hakanud. Praegu on edasi lükkunud neli pulma, peamiselt 2021. aastasse. Kui eriolukord pikeneks suvesse, siis läheks ilmselt keeruliseks, sest edasi lükkuks veel väga palju pulmi. Ilmselt enamus tõenäoliselt lõppkokkuvõttes ära ei jääks, kuid tuleva aasta kuupäevad saaksid käesoleva aasta pulmadega täis, mis tähendab, et tuleb ikkagi kahjud vastu võtta. Sellegipoolest olen ma väga positiivne ja tahan kasutada aega produktiivselt. Praegu tegelengi enda teise ettevõtte Produktiivsusklubi arendamisega. Fotograafias tegelen nende asjadega, milleks tihedal pulmahooajal aega polnud.

Silver Raidla (Haapsalu): Kuna pildistan peamiselt inimesi ning eriolukorra tõttu inimestega koos viibimine keelatud, siis on valdavalt mõnus kodune režiim perega. Tavapärast tööaega sisustan siiski toimetustega, mille jaoks enne eriti aega polnud: arvutisisu korrastamine, aastatetaguste piltide sorteerimine, arhiveerimine, kodulehe uuendamine jne.

Kerli Sosi Photography (Tartumaa): Ees ootas kõigi aegade töörohkeim suvehooaeg, kuid nüüd on mitmed pulmapildistamised lisaks edasilükkamisele ka tühistatud. Olukord on nukravõitu, sest just nüüd hakkavad talvised säästud otsa lõppema ja suvi on peamine sissetuleku allikas. Minu plaan on kartul maha ja metsa elama! Hetkel käivadki talgutööd minu pere talus. Hakkasin õppima taimede kohta, mida loodusest söögiks korjata, väga põnev on! Aega on tegeleda kõigega, milleks varem aega polnud. Olen aru saanud, et tuleb leida plaan B, kuidas käesolev aasta üle elada. Teisalt teevad igapäevane looduses viibimine, korilus ja maatööd õnnelikuks. Varem mõtlesin kogu aeg klientidele - pildistamine, töötlemine, turundus, suhtlemine, nüüd mõtlen vaid oma perele. Hetkeolukord on mind palju ka tervise vaatevinklist muutnud, juba veebruaris hakkasin tervisele erilist tähelepanu pöörama ja mediteerima, teen ka iga päev Wim Hofi hingamisharjutusi, toitumine ja uni on samuti valvsa pilgu all.

Caroline Sada Photography (Byron Bay, Austraalia): Olen viimased neli aastat Austraalias vabakutselise fotograafi ja töötlejana elatist teeninud ning hetkeolukorras olen tööpiirangutega õpilasviisa peal. Austraalia peaminister palus kõikidel ajutise viisaga riigis viibivatel koju minna, kuid paljud piirid on suletud, lennuliiklus olematu, riskantne ja kallis. Riigitoetusest võib und näha. Meeletult palju inimesi jäeti ihuüksinda limbosse, samal ajal kui Uus-Meremaal hoolitsetakse humanitaarselt kõikide eest. 

Tööd kadusid päevapealt. Hetkel olen nüüdseks kuu aega peamiselt kodune ja elan säästude peal, vahepeal käin ümbritsevas looduses, rahvusparkides ja vees. Austraalias kehtib eriolukord ametlikult vähemalt kolm kuud, kui mitte mõningate arvamuste puhul jõuludeni. Raske on tunda end lihtsalt statistika ja objektina sellises maailmakorras. Suurim mure majanduskriisi keskel on töö leidmine, et oleks võimalik pinnale jääda; lootes, et ühel ilusal päeval saab perekonna ja sõpradega taas koos olla.

Maarja Kotkas, Mimage (Helsingi, Soome): Tõenäoliselt on vähe neid, keda antud olukord mõjutanud pole. Nii on minulgi planeeritud fotoprojekte edasi lükkunud, kuid olen ametilt ka graafiline disainer ja selles valdkonnas tööd veel jagub. Lõppkokkuvõttes mõjutab aga klientide olukord ka mu enda käekäiku, kuna kõik on omavahel seotud. Minu kindel soovitus on aega kavalalt kasutada ja ennast võimaluse piires täiendada. Hetkel on paljud e-kursused, audioraamatud jne väga heade hindadega ning samas annab see omakorda võimaluse toetada teisi loomeinimesi. Kõigile fotograafidele soovin head tervist, positiivsust ja innovaatilist mõtlemist.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee