Uudised

Kas äraütlemine on kõige lõpp või millegi uue algus?

7 juuni 2023

Nädala pärast toimub Dokfoto keskuses rahvusvahelise algatuse Rejected Gallery avaüritus ja vestlusring, kus räägitakse otse ja ausalt loomevaldkonnas tegutsejate äraütlemislugusid.

"Mida tunneb kunstnik, kui tema tööd ei osteta, sest ta ei kavatse veel ära surra? Või fotograaf, kui kuraator tema portfoolio maatasa teeb? Mida teha, kui kirjastus ei julge teie uut raamatut välja anda, sest eelmine ei saavutanud planeeritud müügiedu?" - need on küsimused, millele projekti Eesti kuraator Toomas Järvet vastuseid otsib. Need lood on isiklikud, ausad, valusalt puudutavad, aga ka humoorikad. 

Kuidas Järvet ise sündmuse põhiküsimusele vastaks? Kas ära ütlemine on kõige lõpp või millegi algus? "Ma usun, et mõni äraütlemine võib olla kas just kõige lõpp, aga kindlasti mõne projekti, idee või teose lõpppunkt," sõnas Järvet ja selgitas, et mõne idee pikalt arenedes võib see ühel hetkel ammenduda, kui sel puudub väljund või publik. Samas ei saa seda üheselt võtta, sest mõni tagasilükatud või unustatud idee võib mõne ootamatu tõuke tõttu saada restardi. "Kindlasti tuleb õppida lahti laskma, et edasi liikuda. Valikud teha, kuhu oma energia suunata. Peaks küsima endalt, et kas iga projekti ja ideega on vaja niiöelda läbi seinte minna?" märkis ta ja lisas, et kindlat valemit siiski pole, sest piisavalt on näiteid, kus mõni looviisk on oma tõrjutud visiooni edasi viies ja sellesse lõpuni uskudes lõpuks läbi murdnud.

Järveti sõnul on avaüritusele eriti oodatud loometee valinud noored. "Võib-olla on nad juba kogenud oma esimesi tagasilükkamisi ja äraütlemisi, mis on löönud enesekindlusse mõne mõra," mõtiskles ta ja lisas, et ka pikalt loominguga tegelenud inimesed on oodatud - need, kelle vastu saatus on olnud seni armuline, aga ka teised, keda kogetud loomingu tõrjutus on mitmel korral raputanud. 

Tallinna Dokfoto keskusel on Leedust pärit sama projekti produtsendiga olnud pikem koostöö ning sealt kaudu tuligi ettepanek Rejected Gallery idee ka Eestisse tuua. "Oleme ise samuti loovisikud ja see teema puudutas ja kõnetas momentaalselt olime koheselt nõus," sõnas Järvet. Algse ürituse inspiratsiooniallikas on 19. sajandil Pariisis toimunud näitus “Salon des Refusés” ametlikult tagasi lükatud kunstiteostest.

Tuleval kolmapäeval toimuvas vestlusringis saab kuulda Kaupo Kikkase, Marko Mäetamme ja Sanda Jõgeva isiklikke kogemusi tagasilükkamise või äraütlemisega seoses ning kuidas nemad toime on tulnud. Arutatakse, kas äraütlemine murrab südame või vastupidi motiveerivad midagi uut looma. Kas äraütlemine on midagi, mille peaks ümber hindama, et ühiskond mõistaks seda loomulikku loovprotsessi osana.

Rejected Gallery avaüritus toimub Tallinnas, Juhan Kuusi Dokfoto keskuses 14. juunil kell 18.00. Loe lisainfot siit. Facebookis saad end üritusele minejaks märkida siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee