Uudised

Kuidas mõjutab selfie meie aju ja minapilti?

8 jaanuar 2019

Paaril viimasel aastakümnel on inimkond loobunud fotoaparaadi kaasaskandmisest ja kasutab selle asemel alati kaasas olevat mobiiltelefoni kaamerat.

"Võetakse üles ja jagatakse miljoneid ja miljoneid pilte, seda iga päev," kirjutab uudisteportaal Petapixel. Ameerika ajakiri WIRED on välja uurinud, kuidas säärane enesepildistamise maailm meie minapilti muudab. Kuidas mõjutavad pildid meie silmi, aju ja samuti ka keha? WIRED toimetaja Peter Rubin vaatleb, mida teevad endlid meie minapildiga ja kas need panevad meid end teisiti nägema? Fotod mõjutavad meie meeleolu ja ka mälupilti.

Nii näiteks toob uuring välja, et kui pildistada enda portree ca 30cm kauguselt (mis on tavaline selfie tegemise distants), näeb inimese nina pildil välja 30% suurem kui tegelikkuses. Nii mõjutab endel meie nägemust iseendast. Mitmed pöörduvad selle tagajärjel ilukirurgia poole soovides välja näha säärane kui oma parimal “õige nurga alt” tehtud selfiel või vastupidi - korrigeerida neil märgatud ebatäiusi.

Õhku jääb ka küsimus, kas pidev enesepildistamine laseb meil saadud kogemust nautida või hoopiski vähendab seda. Pildid, mis tehakse eesmärgiga jagada neid sotsiaalses meedias, mõjutavad meie kogemusi pigem negatiivselt ja vastupidiselt - enda jaoks pildistamine tekitab enam naudingut.

Ühtlasi on tõestatud, et inimesed, kes endleid ei tee, tunnevad end oma kehas paremini kui need, kes teevad.        

Tegu on põgusa ülevaatliku kümne minutilise videoga, iImselgelt vajaks antud teema põhjalikku uurimustööd. Inglisekeelset videot tehtud uuringust saad vaadata siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee