Uudised

Kuidas veebis näootsingut kasutada?

31 august 2021

Näotuvastus tehnoloogia on midagi säärast, mis on viimastel aastatel eriti hoogsalt edasi arenenud. See tähendab, et tarkvara suudab tuvastada pildil oleva näo ja leida üles ka teised pildid, kus sama nägu esindatud on või isegi selle reaalajas ära tunda. Sarnasel tehnoloogial võib leida mitmeid erinevaid rakendusi: näiteks aitavad need kontrollida, kas keegi kasutab fotot ebaseaduslikult või saab näotuvastusega telefoni lukku avada.

Kui oled ürituste või portreefotograaf võib automaatne nägude leidmine säästa väga palju aega. Hobipiltnikel aitab see perepiltide virrvarrist hõlpsamalt fotosid leida.

Näotuvastamine käib kahe erineva meetodiga. Üheks on näo erinevate dimensioonide mõõtmine: silmade vahe, nina või lõuajoone pikkus, isegi põsesarnade kuju. Teiseks näo tuvastamine pikslite võrdluse abil, kus võrreldakse lisaks ka üldisi tunnuseid nagu vanus, sugu jne. Mõlemad meetodid koguvad biomeetrilisi andmeid inimese näost ja näoilmetest, mille abil tuvastatakse, kes on pildil. Tänaseks on mõlemad meetodid tihedalt ühendatud nii tehisintellekti kui masinõppega, mis võimaldab veelgi täpsemat tuvastamist.

Võimalik on kasutada ka pöördpildiotsingut (reverse image search), kus laed foto otsingumootorisse ja otsid sarnaseid pilte inimeste, taimede, autoosade või mille iganes seast. Sisuliselt on see piltide Shazam, kuid laulude asemel saad sa vasted kõige kohta alates Vikipeedia artiklitest kuni veebilehtede linkideni koos hindadega ja asukohtadega, mis seda müüvad. Algselt oli pöördpildiotsing mõeldud meelelahutuseks nagu näiteks kuulsuse unustatud nime otsimine. Täna saad sellega kasvõi kontrollida, kui kaugele netiavarustesse sinu enda nägu on rännanud.

Siit leiad hetkel kasutuses olevatest parimad:

PimEyes on üks uusimaid näotuvastusrakendusi, mis otsib sarnaseid nägusid üle 10 miljoni veebilehe seast. Sel on tasuta versioon, mis võimaldab näha, kas teatud nägu on Internetis. Põhjalikum on tasuline versioon, kus saad kasutada lisaks erinevaid teenuseid nagu näiteks PDF genereerimine või teadete tellimine, kui sinu otsitut nägu peaks kuhugi ilmuma. Soovi korral aitab PimEyes ka näo veebist eemaldada. Teenus leiab üles ka pildid, mille tausta on vahetatud või kuhu on teisi inimesi lisatud, aga ka need pildid, kus näol on näiteks juuksevärv välja vahetatud.

PimEyes salvestab sinu foto 48 tunniks, peale seda see kustutatakse, rakendus ei salvesta ka privaatset kasutajate teavet.

Google Images Search pildiotsing on ilmselt kõige tuntum pöördpildiotsingu süsteem, kust saad otsida sarnaseid pilte alates inimestest kuni detailideni. Vajuta Google otsingumootoris kaamera ikoonile, kust saad valiku pilt üles laadida või URL link otsingusse panna - Google otsib välja kõik sarnased pildid. Kui tulemus sarnaste piltidega on käes, vajuta pildile ja ava "tööriistad" (Tools - paremal ülal), et otsing veel täpsemaks teha. Sealt alt avaneb võimalus valida Tüüp (Type), kust omakorda avaneb valik Nägu (Face) - vali see ja oledki valmis otsima. Sama teenus on kättesaadav ka erinevates mobiilirakendustes. Näiteks Image Recognition and Searcher äpp teeb sama otsingu Google, Yandex, Bing ja muudes iOS-ile sobivais otsingumootorites. Google Goggles on rakendus, mis ei otsi mitte ainult nägusid, vaid võimaldab skaneerida vöötkoode, visiitkaarte, tõlkida teksti jms. Kui sul on Android telefon, saad kasutada Google pildiotsingut Google Photos alt.

PicTriev on rakendus, mida võiksid katsetada, kui oled kuulsuste fänn ja tahad teada, kelle moodi sa ise kõige rohkem oled. Üleslaetav foto ei tohi olla üle 200KB. Rakenduse lisaboonuseks on võimalus võrrelda kahte fotot, et tuvastada, kas pildil on üks ja sama inimene.

Betaface on veidi sarnane PicTriev rakendusega, kuid läheb kaugemale kui kuulsuste nägute otsimine. Nii nagu mujalgi saad üles laadida foto või kasutada URL-i. Kui sel on olemas pilt, millega tööd teha, saad sa alustada nägude võrdlusega, otsida Vikipeediast infot või isiklikku veebilehte. Rakendust kasutatakse palju telefonide avamiseks või sõprade Facebookis täägimiseks.

Ka fotograafid leiavad siit endale sobiva. Näiteks Adobe Lightroomi kasutajad saavad Adobe näotuvastuse abil fotosid organiseerida või kontrollida, kas keegi sinu tehtud pilti ilma loata veebiavarustes kasutab. Tänavafotograafid leiavad aga hõlpsalt üles näod, kes nende piltidele jäänud on, juhul kui soovivad näiteks foto pildipanka raha teenima panna.

Säärastel näotuvastussüsteemidel on ka omad valupunktid. Paljud meist hindavad oma privaatsust ja paratamatult jääb seda ajaga aina vähemaks. Isiklikul tasandil aitab see palju edasi identiteedivargaid, kes lisaks isikliku teabe kogumisele saavad teie pildid-videod üles laadida võltsitud sotsiaalmeediakontodele või teha võltsituid isikutunnistusi. Suureks puuduseks on ka otsing tumeda nahavärviga inimeste seast, kus tuleb esile väga palju valevastuseid.

Kui oled mures, kuidas sinu isiklikku fotot kasutada võidakse, hoia oma privaatsettingud nii kõrged kui võimalik, eriti kui postitad või jagad pilte internetis.

 

Originaallugu on siin.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee