Uudised

Kunstimaailma raputanud László Moholy-Nagy näitus saabub Tallinna

9 mai 2023

Umbes nädala pärast saab Fotografiskasse kaema minna uut, 20nda sajandi põnevaima avant-garde kunstniku ja ajaloo kuulsaima kunstikooli Bauhausi õppejõu László Moholy-Nagy näitust nimega Valguse mäng. 

Näitus koondab 1922-1945 ajavahemikus loodud Moholy-Nagy esimesed katsetused fotomontaažis, mida kunstnik ise nimetas fotoplastikaks; lisaks fotogrammid, Euroopa ja Ameerika Ühendriikide reisidel tehtud isiklikud pildid; hilisema karjääri värvifotod, mille seas haruldased pildid kunstnikust endast ja varem näitamata fotod tema enda skulptuuridest ning kaks filmi. 

Näituse avamine toimub 18. mail koos kahe tuuri ja vestlusega. Avamisel on kohal Moholy-Nagy lapselaps Daniel Hugi ja The Moholy-Nagy Foundationi juht Natalia Hugi. Lisainfo Fotografiska Tallinn kodulehelt. 

Ungari päritolu László Moholy-Nagy oli üks eelmise sajandi silmapaistvamaid multidistsiplinaarseid kunstnikke. Oma fotopraktikas seadis Moholy-Nagy esikohale fotograafia alustala, valguse, uurimise. Tema eesmärk oli “maalida valgusega” ja ta tegi seda fotogrammide abil, mille puhul objektid “maalitakse” valgustundlikule paberile valgusallika ja varjude heitmise abil. Nii lõi kunstnik fotopilte ilma kaamerata, puhtalt valguse ja varju manipuleerimise abil. Uute perspektiivide ja kaameratehnikate abil muutus fotograafia kui lihtsalt dokumenteeriv meedium omanäolise esteetikaga uudseid visuaalseid sensatsioone kujutavaks kunstivormiks. /Allikas: Fotografiska

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee