Uudised

Lendavad puud II maailmasõja ajal pole Photoshop

15 mai 2023

Veebileht Petapixel jagab Soome kaitseväe fotoarhiivis olevat fotot, kus soome sõjaväe auto sõidab Nõukogude liidu piiri lähedal mööda teed, taustal aga hõljuvad männid.

Tegu pole ei optilise illusiooni ega ka mitte järeltöötlusega, vaid reaalse fotoga, kus Soome väed kasutasid kamuflaaži, et varjata teed Nõukogude liidu vägede eest.

Foto on üles võetud aastal 1941, Soome fotograafi Osvald Hedenströmi poolt. Tollal võitles Soome Natsi-Saksamaa poolel, et kaitsta end Nõukogude liidu sissetungi eest. Nii oli ka Hedenström sakslaste poolel võitlemas, kui avastas end taevas ujuvate puude alt ja otsustas pildistada.

Peaaegu 75% Soomest on kaetud metsaga ja nii otsustasidki nad kasutada oma maa loodust varjamise-ja kaitsemeetodina teise maailmasõja ajal. "Soomlastel polnud raha, et osta tohutul hulgal kunstlikke kamuflaaži, näiteks võrke, nii kasutasid nad vaenlase segadusse ajamiseks puid, lehti ja lehestikku," vahendab Petapixel sõjaajaloolase kolonel Petteri Jouko sõnu. Nii oligi umbes 10 kilomeetrit Vene piirist asuv tee "peidetud" õhus rippuvate mändidega, nii ei näinud venelased oma vaatetornist teel toimuvat.

Männid olid õhku rippuma pandud kaablite abil, mis olid omakorda ühendatud paremalpool teed olevate postidega. Üleüldiselt olid puud II maailmasõja ajal kamuflaažiks sagedasti kasutusel - nende abil peideti nii tanke kui sõjatehnikat; kasutati ka valgeid linu, et sõidukeid lumele maskeerida.

Soome kaitseväe fotoarhiivi leiad lehelt: Finnish Defence Forces’ photographic archive ja see sisaldab umbes 160 000 fotot, mis on üles võetud vahemikus 1939 kuni 1945, ajal, mil soome võitles Venemaa vastu lausa kahes erinevas sõjas.

/Allikas: Petapixel/

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee