Uudised

Maailma suurim 3,2 gigapiksline kaamera on valmis tööle asuma

23 november 2021

Maailma suurim digikaamera installeeritakse Tšiili mäe tippu, kus see saab taevast skanneerida ja aidata nii teadlastel mõista nii linnuteed, pimedust kui muid fenomene.

"Võimas kaamera teeb võimalikuks näha kaugemale kui kunagi varem ja teadlastel kosmose kohta rohkem teada saada," kirjutab Petapixel. Uuringut viiakse läbi kümne aasta jooksul, kord nädalas saavad teadlased täieliku portree antud piirkonna kohta. Fotosid näidatakse jooksvalt ka avalikkusele.

Ehitus on kestnud mõned aastad ja olnud avalikkuse silme eest peidus. Esimene foto sai siiski kaameraga tehtud juba 2020. aastal (vaata siit: first photo).

Megakaamera esiosa koosneb kolmest objektiivist ja filtrist, mida saab mugandada olenevalt kasutamise vajalikkusest. Kaamera taga on fokaaltasand, mis püüab valgust läbi teleskoobis oleva peegli. Fokaaltasand on valmistatud 189st seadmest, millest igaüks on jahutatud vaakumis -101 külmakraadi juures. Iga seade on justkui eraldiseisev digikaamera, kuna omab võimet talletada mosaiikpilte taevalaotusest.

Observatoorium plaanib kõigi süsteemidega valmis olla 2023. aasta jaanuaris. Soovijad saavad projektil silma peal hoida Vera C. Rubin observatooriumi veebilehel (website).

Vaata ka maailma suurima kaamera ehitamise timelapse videot. Originaalloo ja fotod leiad siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee