Uudised

Maailma suurima fotokonkursi võitja loobus preemiast

28 aprill 2023

Saksa päritolu fotograaf Boris Eldagsen võitis suurima fotokonkursi peapreemia, millest ta loobus, kuna tema foto oli tegelikult genereeritud tehisintellekti poolt.

"Soovisin näha, kas maailm on valmis tehisintellekti osalemiseks fotokonkursitel - ei ole!" märkis Eldagsen, kes saatis konkurssile antud foto teadlikult, mis sai valitud algatamaks debatti ja näitamaks, milleks AI võimeline on. Lugu kajastas terve maailma meedia. Fotograafi sõnul vajab fotomaailm teemal avatud diskussiooni - mis siis tegelikult on fotograafia ja mis seda kindlasti ei ole? Kas tehisintellekti fotosid saab liigitada fotograafia alla ja mahutada nood võistlema päris fotograafide töödega või on see suur viga? "Oma loobumisega maailma mainekama fotokonkursi peaauhinnast loodan antud debati kulgu kiirendada!"

Eldagseni sõnul ei peaks AI ja fotograafia üksteisega säärastel konkursidel iial võistlema, kuna need on erinevad üksused. "AI ei ole fotograafia, seega ei võta ma auhinda vastu!"

Mustvalge võidufoto nimega THE ELECTRICIAN kujutab kaht erineva generatsiooni naist ning osales Sony world photography awards avatud konkursil loomingulises kategoorias (2023 Open competition). Foto on osa seeriast PSEUDOMNESIA: Fake Memories, millega on Eldagsen töötanud alates 2022 aastast. Pseudomnesia sõna tuleneb ladinakeelsest sõnast pseudo-mälu ehk siis mälestused sündmustest, mida tegelikult pole kunagi juhtunud. Pilt meenutab 40ndaid ja seda on AI generaatorite abil ümber töödeldud mitukümmend korda kasutades muuhulgas erinevaid tehnoloogiaid.

Eldagsen on õppinud fotograafiaid ja visuaalseid kunste kunstiakadeemias, Mainzis, hiljem kaunite kunstide akadeemias Prahas ja Sarojini Naidu kunstikoolis. Konkursi preemiaks oli 5000 dollarit ja Sony fotovarustus, reis Londonisse auhinnagaalale ja/või maailmatasemel kajastus näitusel ning näitust kajastavas fotoraamatus.

Allikas: internet

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee