Uudised

Maailma vanima generatsiooni portreed on pildistatud 1840-1850 aastatel

1 mai 2022

Need dagerrotüüp portreed näitavad maailma vanimat generatsiooni fotodel, mis on pildistatud aastatel 1840-1850.

See on kollektsioon vanimatest teadaolevatest fotoportreedest. Inimesed piltidel on vanad ja ilmselgelt ka varakad, kuna fotograafia oli väga kallis ja seda said endale lubada vaid heal majanduslikul järjel olevad inimesed. Paljud fotod on pildistanud legendaarne Ameerika fotograaf Matthew Brady.

Mitmed piltidel olevad inimesed on sündinud alates 1700 aastatel ning elanud üle Ameerika revolutsiooni ja iseseisvussõja. Mõned piltidest ei oma mingitki dokumentatsiooni, seega pole teada ei pildil olev isik ega ka fotograaf.

Dagerrotüüpia oli esimene laiemalt levitud fotomenetlus ning seda kasutati laialdaselt just aastatel 1840-1850. Piltide pind on väga õrn ja isegi kerge pühkimine võib seda kahjustada. Nii on tuhmumine fotode nurkades täiesti normaalne. Dagerrotüüpi fotosid on lihtne segi ajada ambrotüüpi või ferrotüüpi fotodega, aga ka vanade paberprintidega, mis said populaarseks ajaliselt hiljem. 

Vaata erilisi fotosit siit.

*Foto: Antud proua on ilma jäänud oma hammastest. Tol ajal kasutati vahel klambreid, mis hoidis paigal pildistatava nägu, et fotograafil oleks seda lihtsam jäädvustada.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee