Uudised

Milliseid trende on oodata 2022 kaamerate-ja fotomaailmas?

19 jaanuar 2022

Fotomaailm on möödunud aasta jooksul oma piire igas suunas nihutanud, mis tähendab, et aasta 2022 saab olema väljakutseid täis, olenemata sellest, kas pildistad telefoniga, filmi-või hübriidkaameraga.

Veebileht Techradar avaldab prognoosi, mida täpsemalt käesoleval aastal oodata võib. Alates tehisintellektist pildiredigeerijates kuni võimekate sensorite või kummaliste tehniliste võimalusteni, mis animeerivad näiteks sinu vanad perepildid.

Fotorežiimid muutuvad fotoreaalsuseks: Järgmise generatsiooni kaameratel on võimalik lisaks avale, säriajale ja teistele traditsioonilistele näitajatele muuta kasvõi taevas oleva päikese asukohta. Võimalik, et tänavune tänavafotograaf muutub tulevikus hoopis virtuualseks artistiks.

Tehisintellektist (AI) pilditöötlus muutub aina targemaks: Võitlus nutitelefonide ja arvutitele loodud redigeerimisprogrammide nagu Photohop ja Luminor vahel jätkub. Kõiki neid seob soov võimalikult palju tehisintellektist kasu lõigata. Näiteks veebruaris 2022 on Luminoril oodata Luminor Neo platvormi, kus saab AI abil sekkuda nii inimese näo kui pildi kompositsiooni paremaks muutmisel ning isegi automaatselt elektriliine eemaldada. Üleüldine suund on, et redigeerimise töö teeb suures osas edaspidi ära tehisintellekt.

Kaamerate saadavus muutub kehvemaks: Seda trendi on näha olnud juba möödunud aastal, kuid 2022. süveneb see veelgi. Näiteks Canon EOS R3 kaamera tarneaeg oli juba mullu kohati pool aastat, sama suunda on näha ka Sony ZV-E10 kaameral. Möödunud aastal arvati, et saadavus paraneb aastal 2022, kuid kiibipuudusest põhjustatud tarneraskused kestavad veel vähemalt aasta. Ainus soovitus täna on võtta oma olemasolevalt kaameralt viimast ja arendada enda oskusi näiteks tulla kursustele Eestifotos. 

Fotograafid sisenevad Instagrami-järgsesse maailma: Juba paar aastat on fotograafid otsinud uut platvormi, kuna Instagram on muutunud rohkem meemide, videote ja kommertspostituste platvormiks. Endiselt on kasutusel Flickr ning ka Waldo Photos, mis võimaldab fotosid privaatselt jagada. Tõenäoliselt on tulemas enam Galeryst tüüpi platvorme, kus fotograafid saavad korraldada omaenda virtuaalseid fotonäitusi.

Mehhaanilise katiku vahetavad välja sensorid: Tavapärane katik ei kao veel lõplikult kuhugi, kuid juba on näha selle väljavahetamise algust, heaks näiteks on Nikon Z9 kaamera. Kaamerad muutuvad aja jooksul täielikult digitaalseks ja selle liikuvad osad nagu ka mehhaaniline katik kaovad tulevikus sootuks. Uued virnastatud sensorid suudavad juba praegu suure osa katiku tööst ära teha.

Filmikaamerad jätkavad pildil olemist: Ka aastal 2022 ei kao filmikaamerad kuhugi ning endiselt leidub asjaarmastajaid ja professionaale, kes just nende kaameratega oma tööd või hobi teha soovivad. Ka näiteks Ebay müügiplatvormil on näha nende populaarsust ja paremate vanade kaamerate hinnad on endiselt tõusmas. 

Deepfakes muutub järjest reaalsemaks: Enne aastat 2021 arvati, et antud trend domineerib pigem videos ja on globaalseks ohuks demokraatiale. Mullu veebruaris loodi tööriist, mille abil sai vanu perepilte animeerida. Hiljuti sõlmis Iisraeli üks ettevõte mitme-millionilise tehingu loomaks uut tehisintellekti, mis animeeriks ajaloolised fotod. Aastal 2022 on oodata veelgi reaalsemaid tehisintellekti poolt loodud nägusid. Näide realistlikust mitte päris Tom Cruise’st leiad siit: disturbingly realistic fake Tom Cruise videos.

Nutitelefonide objektiivid muutuvad aina paremaks: Väga palju on möödunud aastal jutuks olnud telefoni kaamerate sensorid. Käesoleval aastal jätkavad telefonide kaamerad arengut ning need muutuvad digikaameratele aina sarnasemaks. Räägitakse, et Samsung Galaxy S22 Ultra saab peagi makroobjektiivi. Kas iPhone 14 võiks lõpuks olla see mudel, mis aastal 2022 suum-objektiivi telefonidele ette paneb?

Telefonide videotarkvara areng: Möödunud aastal nägime nutitelefonide videokvaliteeti oluliselt paranemas. Näiteks iPhone 13 Cinematic mode režiimis on näha märkimisväärset edasiminekut ning Google Pixel 6 uus protsessor on aga võimeline lisama HDR-i täiendusi iga kaadri kohta 4K/60p videos.

Autofookuse sõda jätkub: Digikaamerate ja nutitelefonide peamine trall käib AI autofookuse ümber. Iga uue kaamera tulekuga on lisatud neile AF jälitatava režiimi moodul. Nii on Sonyl näiteks loomasilma jälgiv AF, millele Canon ja Nikon vastasid motospordi jälitusrežiimiga. On põhjust arvata, et sama võitlus parema autofookuse üle jätkub ka 2022 aastal. Canon EOS R3 on juba kaamerasse lisanud suurepärase inimsilma jälgiva autofookuse, mis liigutab fookuspunkti sinna suunda, kuhu sa parajasti vaatad. DJI Ronin 4D laseri-baasil loodud AF toimib isegi täielikus pimeduses ja võimaldab selle kasutamist ka manuaalfookus objektiividega.

Keskformaatkaamerad flirdivad massidega: Viimase viie aasta jooksul oleme näinud keskformaatkaameraid, mille sensorid on umbes 1,7 korda suuremad kui täiskaaderkaameratel. Peamine tegija on olnud Fujifilm's GFX süsteem, kuid käivad kõlakad, et sarnaseid võib käesoleval aastal veelgi enam esile kerkida näiteks räägitakse DJI uue keskformaatkaamera turule tulekust, mille aluseks on Hasselblad X1D.

Uustulnukad astuvad areenile: Kaamerate maailm on teada tuntud magnaatide nagu Canon, Nikon ja Sony pärusmaa, kuid märgid näitavad, et noori staare võib peale kasvada ja seda koos täiesti uute ideedega. Näiteks kauaoodatud Alice Camera peaks turule jõudma aprillis. See on täiesti uus toode, mis paneb kokku su telefoni Alice camera optika ja sensoriga ning kogu kaamera juhtimine käib läbi telefonis paikneva äpi.

Uue generatsiooni kaamera on ka Pixii Camera, mida samuti turule oodata on.

Loe originaallugu siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee