Uudised

Nat Geo peatoimetaja vastab seitsmele fototeemalisele tüüpküsimusele

5 veebruar 2021

Igapäevase ajakirjanikuna 35 aastat järgemööda leiba teeninud Susan Goldberg sai ühel päeval telefonikõne National Geographicusse tööletuleku kutsega, neli kuud hiljem sai temast ajakirja peatoimetaja. Siin on tema seitse vastust enimküsitud küsimustele. 

Kuidas saada National Geographic fotograafiks?

Täna on igaühel kaamera kaasas 24/7 (näiteks telefonikaamera), igaühel võib olla seega õnne teha see suurepärane foto. Me otsime neid fotograafe, kes suudavad tõesti lugu luua alustades ideest, taustauuringust, pildistamisest ja lõpetades võimsa narratiiviga fotoseeriaga. Meil on mitmeid nišše, nende seas elusloodus, arheoloogia, teadus ja inimesed ning kultuuri - me otsime alati fotograafe, kes on neist teemadest huvitatud. Ja mis peamine, need fotograafid peavad oskama teha suurepäraseid pilte!

Milline on su lemmik foto?

Neid on palju, kuid üheks nende seas on foto 9-aastasest transseksuaalsest tüdrukust nimega Avery Jackson, kes oli meie ajakirja esikaanel, kui sugude teemat kajastasime. Jackson on elanud avatud elu transseksuaalina alates juba viiendast eluaastast. Täna me ei räägi enam sugude rollidest ühiskonnas naiste-või meestena, vaid arendame oma arusaamist inimestest endist. Selleteemalised porteed (link: portraits of all the children) pildistas üles fotograaf Robin Hammond, ja need fotod on imelised. 

Kas sinu fotodel on võim elu mõjutada?

Kindlasti on. Näiteks lugu Megatransect trilogy varajastest 2000ndatest oli inspireeris endist presidenti Omar Bongot looma oma maale 13 rahvuslikku parki. Meie 2008 aasta lugu ohustatud vaalaliikide kohta aitas kehtestada piiranguid ja aeglustada ärilist laevaliiklust kriitilistel poegimisaladel. Meie lugu vigastatud Tai elevandist Gluay Hom aitas ülemaailmselt käivitada tema päästemissiooni. Lõpuks kasvõi meie ülevaade kliima soojenemisest, mis näris end läbi poliitilise müra ja näitas inimestele, kuidas asjad tegelikult maailmas muutuvad.

Mis on kõige mõjuvõimsam foto, mille olete oma ajakirjas iial avaldanud? Kuidas valida vaid üks?

Oleme avaldanud väga palju mõjuvõimsaid fotosid, mis on meie lugejaid puudutanud. Näiteks fotograaf Brent Stirtoni foto täpetud gorillast (link: murdered mountain gorilla), Katie Stubblefieldi uuest näost, Cedric Gerbehayesi võimsad pildid Belgia medõdedest Covid pandeemia ajal (link: nurses on the Covid frontline in Belgium). Kõik need fotod on mõjuvõimsad ja neid on väga palju veel.

Kuidas fotograafid ja kirjutajad koos töötavad?

Meie meeskonnad teevad tihedat koostööd, seda nii teksti-kui visuaali osas. Me jutustame lugu läbi sõnade, fotode, graafika, kaartide ja nüüd ka läbi audio. Tegu on väga intensiivse kollaboratsiooniga, et saaks luua kõigi jaoks parima tulemuse.

Kui palju teie fotograafid veedavad aega "tööpõllul" lugu luues?

Kõik oleneb loost, kuid sageli on see vahemik kuus kuni kaheksa nädalat. Teise ajakirja Natural History lood võivad aga võtta veelgi enam. Teisalt lugu The Immortal Corpse ehk naisest nimega Susan Porter, kes annetas terve oma keha teadusele võttis dokumenteerimiseks aega 15 aastat. Selles vahemikus vahetus kolm peatoimetajat, kuid meeskeond selle loo taga püsis koos.

Kas te muudate/tuunite fotosid?

Ei, ei ja veelkord ei. Me korrigeerime küll pisut toone ja värve, kuid see on ka kõik. Me ei lisa ega võta ära piksleid ega muuda informtatsiooni.

 

Peatoimetaja Susan Goldberg on oma ametikohal maailmatuntud ajakirjas National Geographic töötanud seitse aastat - ta on kümnes toimetaja ja esimene naistoimetaja üldse, arvestades, et ajakiri on ilmunud juba aastast 1888. Nat Geo' ajakiri on tuntud oma dramaatiliste fotode poolest ja seda avaldatakse 35 keeles üle maailma, Instagramis on ajakirjal 150 millionit jälgija.

Allikas: petapixel.com

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee