Uudised

Pärnu Fotofestivali peanäitus kutsub isiklikult võtma

22 veebruar 2024

Näitus “Võta isiklikult” juhib tähelepanu kunstniku isikliku ja intiimsele suhtele oma loominguga.

“Tõsiseltvõetav kunst on alati isiklik – kunstnikul on võimatu oma loomingust ennast täielikult distantseerida,” sõnas näituse kuraator Kaupo Kikkas. Tema sõnul on tänapäeva ühiskonnas tavaline, et kriitikale või halvasti ütlemisele järgneb ütlus “Ära võta isiklikult!”, kuid see pole siiski vabandus ega luba, mis solvamist õigustaks.

Kikkas on näitusele valinud kunstnikud, kes justnimelt võtavad igas mõttes isiklikult. Nende tööd ja mõttelaad võib olla erinev, kuid ühisjoon on sisemine teadmine, et nad ei saa ega oska ilma loomiseta elada. 

Neid kunstnikke pole ei Kunstnike Liidu ülevaatenäitusel, kultuuripreemiate nominentide hulgas ega kohta nende töid Kumus või Veneetsia biennaalil. Neid seob teatud mõttes ühisnimetaja off-establishment – nad ei kuulu kitsasse kunstieliiti.Need on inimesed, keda ma sügavalt austan ning kes on mulle õpetanud, kui kurblikult kitsas on see spekter kunstist, mida meile mainekates muuseumides ja galeriides pakutakse.” Nii kutub Kikkas üles igat vaatajat võtma isiklikult ning süvenema ja otsustama, milline kunst talle meeldib. Suure muuseumi palju reklaamitud näitus ei pruugi olla kuidagi parem kui väikeasula kultuurimaja seinal olevad fotod seni vähe tuntud autorilt. 

Näituse teise poole moodustab Kaupo Kikkase fotokunsti erakogu, mis on aastate jooksul kogutud samuti “võta isiklikult” printsiipi järgides. Sinna kuuluvad tööd ja autorid, kes teda isiklikult puudutavad. “Olen töid ostnud, kingiks saanud ja oma tööde vastu vahetanud ning peaaegu kõigi autoritega oman ka isiklikku kokkupuudet,” avaldas Kikkas ja lisas, et selle fotokunsti hektilisena tunduva valiku ainuke ühisnimetaja ongi minu isik, läbi mille muutub see kogu biograafiliseks ja isiklikuks, kõneldes lisaks autorile ka minu lugu.

Autoritest on esindatud Heikki Leis, Marlen Kärema, Anna Lehespalu, Indrek Pleesi, Rein Muuluka, Anke Ellik, Ingmar Muusikus ning Kaupo Kikkase fotokunsti kogu.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee