Uudised

Pärnu kunstisuvi toob näitused meestest ja naistest

7 juuni 2021

Sel laupäeval kell 16 toimub Pärnu linnagalerii kunstnike majas näituse Naine&Naine ning kell 17 raekojas Mees&Mees näituse avamine.

"Ägedaid fotokunstnikke on vága palju esindatud ja mitmed kunstnikud on vâljas suurepäraste seeriatega, näiteks Kenneth Bambergi Koteka Impressions vōi Jill Petersi vága tuntud Albaania neitsite sari," sõnas kuraator Marian Kivila ning lisas, et umbes 90% nâitusest moodustavad fotod.

Näitusesari “Naine&Naine” ning “Mees&Mees” sündis kolm aastat tagasi Pärnu Kunstisuve egiidi all. Kuraatorite Marian Kivila ja Jan Leo Grau idee oli tuua suvise kuurortlinna keha- ja rannakultuse ning aktikultuuri kõrvale ka näituseformaat, mis pakuks erinevaid vaatepunkte sooküsimustele. “Mees&Mees” ja “Naine&Naine” näol ei ole tegu klassikalise aktinäitusega - näitusele valitud kunstnikud avavad oma tõlgendusi soolisest indentiteedist, püüdes mõtestada naiste ja meeste erinevat positsiooni kaasaegses ühiskonnas ning tõlgendades iga üks omal moel maskuliinsusele või feminiinsusele omaseid jooni. 

Näituse “Mees&Mees” ühe osana eksponeerib Harry Liivrand väljapanekut, kus osutab tähelepanu viiele erinevale vähemusliku seksuaalsuse kujutamisele eesti graafikas ja fotograafias. Valiku näol on tegemist retrospektiivse läbilõikega vastava žanri mõnest iseloomulikumast arengujoonest viimase 35 aasta jooksul.

Pärnu Kunstisuvi on suurte traditsioonidega festival — esimene Kunstisuvi toimus 1995. aastal ning nende pikkade aastate jooksul on kunstisuvel osalenud suur osa Eesti kunstimaailma suurkujudest. Näitused “Naine&Naine” Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas (Nikolai 27) ja “Mees&Mees” Pärnu Linnagaleriis Raekojas (Uus 4) jäävad vaatajatele nähtavaks kuni 17.juuli. Vaata ka www.linnagalerii.ee.

Kuni suve lõpuni, 29. augustini on Pärnus üleval ka traditsiooniline aktinäitus „Mees ja Naine“, mis tänavu on pühendatud Eesti naise võimule ning vaimule. Näha saab kodumaiste kunstnike vähetuntud meistriteoseid alates 19. sajandist kuni tänaseni. Näitust Eesti ema võimu- ja vaimujõust saab näha Pärnu endises Pangamajas Iseseisvusväljakul.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee