Uudised

Pildista pere jõuludel üles nende nippide abil

19 november 2021

Jõuludeni on aega umbes kuu ning kui soovid oma pere jõulude ajal ise ja osavalt kaadrisse püüda, on just nüüd paras aeg harjutama hakata.

Business Insider jagab käepäraseid vahendeid ja nõuandeid, kuidas jõuluportreed hästi välja tuleksid, näod piltidel teravad oleksid ning jõulutuled taustal särama jääksid. Kuna paljud piirangud võivad reisiplaanid, aga ka fotosesessioonile minemise võimalused segi paisata, võibki mõnele perele olla ainus võimalus jõuluhõngulised pereportreed ise teha. 

Tänapäeval teevad kaamerad (ka telefonide omad) piisavalt kenasid pilte. Allolevas tekstis on välja toodud vajaminev varustus ja mõned trikid, mille abil fotod eriti hästi õnnestuvad.

Kaamera: tänapäeval on ka taskukohasema hinnaga kaamerad hea kvaliteediga, eriti kui soovid fotosid, mida saata sõpradele/perele meilitsi või neid väikeses formaadis välja printida lasta. Mõnusa udutatud tausta saab ka telefoniga pildistades. Aseta subjekt taustast pisut ettepoole ja teravusta subjekti silmale, nii udutab kaamera tausta ise ära. Uuematel telefonidel on ka portreerežiim, mis hõlbustab pildistamist veelgi.

Objektiiv: sobiv objektiiv on näiteks f2,8 või f1,8 avaga, kuna need lasevad piisavalt valgust läbi (mida väiksem ava, seda parem, kuid ühtlasi ka kallim). Näiteks 50mm f1,8 on soodne ja hea.

Mälukaart: kui pildistad kaameraga, on see hädavajalik, kui aga telefoniga, siis pole mälukaarti vaja. Mälukaarte saab valida kiiruse järgi (mida kiirem, seda kallim). Pereportreesid pildistades pole mälukaardi kiirus eriti oluline, välja arvatud juhul, kui tahad üles võtta palju aktsiooni ja kiiret liikumist.

Arvuti: järeltöötlust saab teha nii arvutiekraanil kui telefonis või tahvelarvutis. Kasuta seda, mis sul parajasti käepärast on. Erinevate jõulutulede kohta saad lugeda siit: Christmas lights

Kui kõik vajalik käepärast on, siis asu pildistama!

Säti paika jõulukuust, valgusketid või muu taust: ilmselt soovid, et jõuluehteis kuusk või väikeste jõulutuledega kaunistatud sein taustal sumeda, kergelt uduse efekti jätaks. See tähendab, et tausta ja pildistatava vahel peab olema piisavalt ruumi. Järgmisena on vaja valgust - naturaalne, aknast tulev valgus, sobib ideaalselt - säti fotokaamera akna ja pildistatava vahele. Nii pole sul vaja ka välku. Algajal soovitame vältida nii pimedat ruumi kui välku. it's more effective to take the photos during the day when there's ample light streaming in. Säti perekond kuuse ette istuma või põlvitama ja vaata, et kaadrisse ei jääks mõttetut tühja ruumi. Väikesed lapsed võid istuma panna madalate tumbade peale. Kui sul on tripod - kasuta seda, et vältida käest pildistades kaamera värinat.

Vaata üle oma kaamera seaded: selleks, et taust inimeste taga kergelt udutatud jääks, säti kaamera võimalikult suure ava (A) peale. Võid kaamera seadetest valida A või Av režiimi. Telefoniga pildistades kasuta portree režiimi kui see võimalik on. Mida väiksem ava number, seda suurem ava on. Ideaalne on ava f1,8 ja f2,8 vahel, kuid kui pildistad suuremat gruppi, säti avaks f4, et kõik näod kaadris teravad jääksid. Inimesed võiksid istuda üksteise kõrval ja võimalikult ühel joonel. ISO tundlikkuse võib kaameras automaatse peale sättida, nii valib kaamera sobiva ISO sinu eest arvestades hetkel olemasolevat valgust.

Juhul kui proovipildil jäävad jõulutuled ülevalgustatud, proovi pildistada manuaalses (M) režiimis ja määra säritusajaks 1/60; kui pildil on lapsed, kes ei suuda rahulikult paigal püsida, katseta 1/80 või 1/100 säritusega pildistamist. Autofookus võiks olla "single point" ja teravustamispunktiks inimese silm. Pildista RAW, mitte JPEG formaadis, nii on fotosid hiljem hea järeltöödelda.

Pildista! Ja pildista veelkord! Hakka pildistama ja aegajalt kontrolli, kuidas pilt kaameras välja näeb. Kui liiga tume, kompenseeri valgust (exposure compensation (+)) või liiga hele, keera tumedust juurde (-). Kui jõulutuled pole taustal piisavalt udused, too subjektid taustast veel rohkem ettepoole ja katseta erineva säritusajaga.

Redigeeri: peale fotosessiooni saad fotod mälukaardilt arvutisse tõmmata ja seal neid töötlema hakata. Kui kasutasid pildistamiseks telefoni, siis saad sealsamas mõne äpi abil neid ka töödelda. Tuntud on Photoshop ja Lightroom, kuid võid katsetada ka tasuta võimalusi nagu Pixlr või Fotor. Kui fotod on liiga sinised, rohelised või oranžid, muuda valge tasakaalu (white balance).

Head katsetamist!

 

Originaalloo leiad siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee