Uudised

Raamat tutvustab fotosid läbi saja aasta

16 august 2019

Juuli lõpus ilmus kunstiteadlase Heie Marie Treieri mahukas, 256 leheküljeline raamat, mis näitab Eesti fotograafia arengut läbi saja aasta.

Autori sõnul oli fotoraamatu kirjutamisel peamine väljakutse teha midagi uudset, kuna hiljuti ilmus ka Peeter Linnapi põhjalik käsitlus "Eesti fotograafia ajalugu 1839-2015".

"Otsustasin eelistada sügavamaid sissevaateid mõningatesse vähekäsitletud juhtumitesse, selle asemel, et üles loetleda üksnes nimesid ja töid," avaldas Treier. Tema sõnul sai mingil määral domineerivaks peatükk "Kuressaare loss kui ajaloovabrik", sest lossi ümber on koondunud rida viljakaid, tulevikku suunatud tegevusi seoses fotograafiaga. Lisaks fotoloole on teksti põimitud ka fototeooriat ja fotoanalüüsi, et käsitlus ei jääks pelgalt kirjeldavaks.

"Fotograafia on ülimalt interdistsiplinaarne valdkond ning sellisena paeluv ja tegelikult ka lõputu jututeema, sellest on võimalik väga erinevalt kirjutada ning usun, et erinevad käsitlused täiendavad üksteist," ütles Treier. Raamatu kirjutamisstiil püüdles selle poole, et olles küll informeeritud akadeemilistest käsitlustest, võiks tekst maha võtta "liigset kõrgusekartust" ning innustada lugejat omal käel edasi uurima.

"Eesti fotograafia 100 aastat" kuulub raamatusarja, mis koosneb 42-st raamatust ja teeb Eesti Vabariigi 100 aasta tähistamise puhul kokkuvõtteid erinevatest erialadest ja valdkondadest. Võrreldes enamiku sama sarja raamatutega on fotokäsitlus 50 lehekülge mahukam ja rohkemate piltidega. Kõigi sarja kuuluvate raamatute fikseeritud poehind on 15 eurot.

Eestlaste enesemääramine sai hoogu, kui maarahvas, nagu end kutsuti, 1860. aastate keskel fotodele ilmus. „Eesti foto 100 aastat” järgib mõttelist ajatelge ja nii on ka fotograafia ja fotoga tegelevad isikud pidevas dialoogis olnuga, vahetu ümbrusega, mineviku ja oleviku inimestega, kohtade ning ajaga. Raamat on üles ehitatud nii, et üldistavatele osadele järgnevad n-ö juhtumid, kus heidetakse punktvalgust mõnele teemale või aspektile, selle asemel et püüda kirjutada „kõigest”. Juhtumeid on püütud valida nii, et nad pigem täiendaksid juba ilmunud põhjalikke käsitlusi ja kasvataksid sedavõrd paeluva valdkonna suhtes huvi veelgi.

Raamat on müügil raamatupoodides üle Eesti. 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee