Roger Fenton - maailma esimene sõjafotograaf
2 detsember 2024
Roger Fentonit tuntakse kõige enam pildi "Valley of the Shadow of Death" järgi, mis on üks vanimaid teadaolevaid sõjapilte.
Fentoni fotokarjäär oli vaid kümneaastane, mis pani osad arvama, et ta on valitsuse propagandist. Fenton oli Briti aadli liige, tegi portreesid kuninganna Victoria ja tema pereliikmetest, samuti pilte odaliskidest ehk moslemite haaremite naistest. Kuid Krimmi sõda (1853–1856), mis toimus Vene impeeriumi ja Ottomani impeeriumi, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigi liidu vahel, on see, millega ta kõige rohkem tuntud on. Fenton ei olnud ainus ega esimene fotograaf, kes Krimmi sõda jäädvustas. Ameerika Ühendriikide Kongressi Raamatukogu andmetel saadeti enne Fentonit sinna kaks fotograafi, kuid nende tööd kahjuks ei säilinud. Üks neist, Richard Nicklin, pildistas sõda, kuid hukkus merel, koos oma abiliste, fotode ja varustusega, kui nende laev hukkus orkaani tõttu.
1850ndatel aastatel oli fotograafia alles algstaadiumis ja Fenton kasutas suureformaadilist wet-plate kaamerat ehk märgkolloodiummenetlust, mis oli 19. sajandi keskpaiku tavaline. Märgkolloodiummenetlus nõudis vaeva, seade oli kohmakas ja vajas kohapealset arendamist. Nii ostiski Fenton hobuveoki ühelt veinimüüjalt ja ehitas selle ümber mobiilseks pimikuks. Ta sõitis sõda pildistama Krimmi kuninglikus patroonis ja Briti valitsuse toel.
Kuigi "Valley of the Shadow of Death" viitab julmale lahingule, ei dokumenteerinud Fenton sõja täielikke õudusi, mis teda kõikjal ümbritsesid. Krimmi sõda, mis oli põhjustatud geopolitiilistest pingetest, nõudis umbes pool miljonit inimelu. Tuleb märkida, et 1850. aastatel ei olnud isegi pildi tegemine lihtne. Pikk eksponeerimisaeg tegi tegevuspiltide jäädvustamise võimatuks ja Krimmis oli Fentoni viibimise ajal väga palav, mis tegi tema suurt formaati kaamera veelgi raskemini käsitsetavaks.
"Fenton keeldus jäädvustamast midagi liiga hirmsat, mis võis olla ka ette kokkulepitud Briti valitsuse ja kirjastaja William Agnew vahel, kes tema reisi korraldas; või lihtsalt vaikiv kokkulepe maaomaniku ja valitsuse vahel, kes soovisid negatiivsete piltide vältimist avalikkuse ees," kirjutab veebileht Petapixel. Ottomani, Prantsuse ja Briti liidu peamine eesmärk oli hävitada Venemaa kõige olulisem mereväebaas Sevastopol. Fenton oli pildistanud Sevastopoli ees olevat platood ja kavatses pildistada ka sadamat pärast juuni 1855. aasta rünnakut. "Rünnak ebaõnnestus ja Fenton haigestus kolerasse, nii otsustas ta oma kola kokku pakkida ja Inglismaale tagasi sõita." Sevastopol hävitati lõpuks 1855. aasta septembris ja selle jäädvustas James Robertson.
Roger Fentoni pildid tulid müügile novembris 1855, mil avalikkus oli huvi Krimmi sõja vastu kaotanud; Krimmi sõda lõppes pärast Sevastopoli langemist. Kirjastaja William Agnew võttis Fentoni pildid müügist maha ja 1862. aastaks loobus Fenton fotograafiast täielikult, müües oma kogu varustuse. Ta suri 1869. aastal, teadmata, et tema töö tunnustatakse hiljem ajaloolaste poolt.
Vaata Fentoni pilte SIIT (originaallugu Petapixeli veebilehel). Loe fotograafist ka New York Timesist.
Enriika Vunk
uudised@eestifoto.ee