Uudised

Sony fotokonkursi Eesti nominent Raido Nurk: Mulle meeldib jahtida ekstreemseid ilmastikuolusid

2 aprill 2024

Kolmandat aastat maailma suurimal fotokonkursil osalev Raido Nurk võitis paar aastat tagasi Eesti rahvusliku preemia, mullu nomineeriti motion ehk liikumise kategoorias ja tänavu märgiti ära ühe nominendina. 

Kolm aastat maailma suurimal fotokonkursil Sony World Photo osaleda ja igal aastal silma jääda ja aastaraamatusse saada tundub puhas juhus või on tema fotod need, mis nii paljude seast silma alati jäävad? "Jahin ekstreemseid ilmastikuolusid, olgu selleks kümnemeetrised surfilained, megatormid või väga krõbedad miinuskraadid! Statiivile panen kaamera harva, eelistan hetki, mis vajavad kiiret reageerimist!" Võib-olla see ongi tema fotode edu saladus?

X-faktor

2022 sai Raido Nurk samal fotokonkursil Eesti rahvusliku preemia ja tema foto reisis Londoni näitusele ning sealt edasi üle maailmagi seiklema. "Esitasin konkursile seekord lausa 20 enda parimat fotot, kus nägin mingit x-faktorit olevat, pilt peab ilmselgelt tekitama mingi emotsiooni," selgitas fotograaf oma pildivalikuid. "Vahel jookseb kuul kokku ja siis küsin nõu elukaaslaselt, kes mind kiirelt maapeale toob ja aitab kriitilisem olla!" Talle tuli üllatusena, et just see foto žüriile tema 20st pildist silma jäi. "Ega sellel pildil suurt lugu taga ole, käisin mägedes suusatamas ja kuna mul on alati fotokott seljas, siis mingi hetk jälgisin laskujaid ja proovisin selle kiiruse ja intensiivsuse pildilegi püüda!" Pilt on minimalistlik, kus sportlane on peale jäänud Nurga sõnul "intensiivsel momendil huvitava valguse ja lisaelemendiga".

2023 aastal pälvis ta samal fotokonkursil motion-kategooria nominatsiooni ühe prantsuse alpides tehtud pildiga. "Tänavu sain sama fotoga Balti shortlisti ja Eesti rahvusliku märkimise," täpsustas Nurk, kes osalebki peamiselt suurtel fotokonkursidel. Kõiki tema äramärgituid töid ja võite näed SIIT. 2022 ja 2023 sai ta žüriilt piltide kohta sisuka tagasiside, tänavu on konkursil Balti riigid sõlmitud ühe auhinna alla ja Nurga sõnul tagasisidet veel saanud ei ole. 

Ekstreemsport ja tulevik

Raido Nurk alustas kaheksa aastat tagasi droonifotograafina ning liikus kiirelt peegel-ja hübriidkaamera maailma. "Soovisin igapäevasest töömöllust ja pingest eemale saada ning fotograafia tundus just see õige asi, millega metsa kolama minna." Nurk pildistab senini sisuliselt iga päev, kuigi tema päevatööks on disaini ja 3D valdkond, kus ta tänaseks ettevõtjana üle kümne aasta ohjeid käes hoidnud on. Põhiliselt leiabki ta oma pildimaterjali spordist või loodusest.

Tuleviku väljavaated on Raido Nurgal eestlaslikult tagasihoidlikud - end tasapisi edasi arendada ja inspireerituna hoida. "Plaanin rohkem ringi reisida, uusi kohti ja hetki otsida ning seda nii kodumaal kui kaugemal!" Viimasel ajal köidab teda just ekstreemsport, näiteks lainesurf. "Igatahes on teemad seotud mere, lume või mägedega - ehk kujuneb sellest kunagi välja ka suurem seeria, mis näitusemõõdu välja annab."

Eestifoto tegi Raido Nurgast loo ka 2022 aastal. Vaata ja võrdle, mis paari aastaga muutunud on. Lisainfot fotograafist ja tema tegemistest leiad tema kodulehelt.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee