Uudised

Suri moefoto ikoon, fotograaf Peter Lindbergh

8 september 2019

Sel nädalal, 3. septembril teavitati Lindberghi ametliku Instagrami konto alt, et Saksa moefotograafia ikoon Peter Lindbergh on surnud. Fotograaf elas 74 aastaseks.

Algselt Peter Brodbecki nime kandnud fotograaf sündis Poolas, Lesznos, 23. novembril 1944. aastal. Ta alustas oma karjääri hoopis maalikunstnikuna. Õppides Berliini Kaunite Kunstide akadeemias 60ndatel aastatel, avastas ta oma armastuse fotograafia vastu ja seda täiesti juhuslikult - nimelt leidis ta end nautivat piltide tegemist oma venna lastest.

Oma esimese fotostuudio avas ta Düsseldorfis aastal 1973 ja sai niivõrd edukaks, et tegutses alal üle neljakümne aasta.

Tema mõju moefotograafia tööstuses oli tohutu. Näiteks pildid supermodell Kate Mossist ja Naomi Campellist ning näitlejatar Helen Mirrenist ja Nicole Kidmanist on kaunistanud sääraste tuntud moeajakirjade nagu Vogue ja Harper’s Bazaar esikaasi. Need portreed olid viimse detailini lihvitud ja alati mustvalged.

Tema märkused piltide retušeerimise kohta on viimastel aastatel muutnud moetööstust palju ja seda positiivses suunas. Nimelt arvas ta, et moefotograaf peab tänapäeva moodsas ühiskonnas naist või meest jäädvustades näitama teda pildil sotsiaalses või inimlikus reaalsuses. "See on sürreaalne, kuidas tänapäevane kommertslik tööstus kustutab pildilt kõik inimlikud märgid elust või elukogemusest, kustutab täielikult isikliku tõe inimese enda näolt!"

Veelgi kuulsam on tema öeldud lause: "See peaks olema iga fotograafi vastutus vabastada naised või kokkuvõttes kõik inimesed sellest nooruse ja perfektsuse terrorist!"

 

Originaalartikkel on siin.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee