Uudised

Töötukassa lõpetab fotokoolituste rahastamise

23 november 2023

Käesoleval aasta lõpul on viimane võimalus end fotokoolitustele registreerida, kui soovid Töötukassa poolt rahastamise võimalust kasutada. Uuest aastast muutuv seadus näeb ette, et fotokoolitusi enam ei rahastata.

Tuleval aastal lõpetab Töötukassa nende koolituste rahastamise, kus praegu või tulevikus ei nähta tööjõuvajadust, sinna hulka kuuluvad muuhulgas ka fotograafia koolitused.

"Kõige olulisem muutus on see, et rahastatakse põhjalikku õpet – sellist, mis on töö leidmiseks vajalik," sõnas Töötukassa kommunikatsioonijuht Annika Koppel. "Kui nüüd vaadata, millised erialad välja jäävad, siis on inimestele ilmselt huvitavamad näiteks raamatupidamine, fotograafia, sekretäri koolitused, õmblemine, turundus," loetles ta. Üldine põhimõte on see, et enam ei rahastata õppekavarühmasid, kus praegu või tulevikus ei ole tööjõudu juurde vaja, sinna hulka kuuluvad ka aiandus, majandusarvestus ja maksundus, reisimine, turism ning vaba aja veetmine.

Fotograafia on lisakompetents

"Fotograafia on väga suure hulga erinevate ametite puhul hädavajalik lisakompetents, mis on tööturul edukas olemiseks hädavajalik," märkis Eestifoto kooli juht ja fotograaf Kaupo Kikkas. Tema sõnul on Töötukassa tähelepanuta jätnud, et tänapäevane tööturg on suuresti mosaiikne ja aina vähem noori soovib minna staatilisele 9-17 tööle. "See võib meile meeldida või mitte, aga see asjaolu on fakt."

Kikkase sõnul on ühelt poolt justkui selge, et kutselisi fotograafe pole vaja juurde koolitada, neid on juba tänagi tööturu jaoks liiga palju ning arusaadav on ka riigi raha vähesus, nii proovitaksegi varjatult ja varjamatult kokku hoida. Küll aga oleks Töötukassa poolt vaja individuaalsemat lähenemist. "Vastupidiselt valitud suunale tuleb inimestele pakkuda nii lisakompetentse kui ka individuaalset lähenemist, sest just see muudaks nad tööturul edukaks," nentis Kikkas. Tema sõnul on Töötukassa säärase otsusega tagurlik ning elab minevikus.

Sel aastal kokkulepitud koolitusi veel rahastatakse

Edaspidi rahastatakse koolitusi, mis annavad tööle asumiseks või töötamiseks vajalikud üld- või ametioskused, arvestatakse enam ka sellega, mida tööturg vajab ja nõuab. Nii ei saa Töötukassa kaudu enam teha ühe-kahe päevaseid õpiampse, vaid koolituse minimaalne pikkus on 26 tundi. Kui õpitakse näiteks viis-kuus tundi päevas, siis peaks õpe kestma vähemalt nädala. Õpe peab lõppema õpiväljundi hindamisega (nt eksam), mis annab selguse, kas õpe oli tõhus.

Kas põhjalikku, eksamiga lõppevat fotokoolitust siis rahastatakse või mitte? "Fotograafiat enam ei rahastata," kinnitas kommunikatsioonijuht. "Kui töötukassa on kliendiga sel aastal kokku leppinud fotograafia koolituse läbimise, siis rahastame kliendi valitud koolitust ka siis, kui see toimub 2024. aastal," täpsustas Koppel.

Rahastatavate koolituste loetelu koostas töötukassa koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Haridus- ja Teadusministeeriumiga. Töötukassa poolt rahastatavate õppekavarühmade ning õppekavadega saab tutvuda Töötukassa kodulehel.

Seega, kui registreerud veel käesoleval aastal Eestifoto koolitustele, on sul võimalus Töötukassa poolt toetust taotleda. Eestifoto koolitused leiad SIIT.

 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee