Uudised

TEE ISE: tosin lihtsat ideed piltide valgustamiseks

2 juuli 2021

Heade piltide saamiseks vajad ka head valgustust. Kuidas pildistada koduseinte vahel tooteid, portreesid või toitu? Siit artiklist leiad mõned valgustamise ideed, mida võid kasvõi kohe katsetama hakata, kuna enamik nendest abivahenditest on igaühel kodus olemas. 

Tee ise: hajuti. Kui valgus on väga terav ja hele, kuid soovid seda pehmendada, siis tasub mõelda hajuti ehk diffuuseri peale. Selle saab hõlpsalt ka ise meisterdada. Näiteks võta vana pildiraam, millele kinnita taha valge kardin või kangas - saab mingitlaadi hajuti, millega valgust kontrollida. Liikudes lambi või välguga hajutile lähemale, saad teravama valguse - kaugemale minnes aga pehmema. (diffuser ja softbox)

Muuda teadetetahvel reflektoriks: Reflektorid peegeldavad tagasi valgust ja aitavad pehmendada tugevaid varjusid. Valget teadetetahvlit saad hõlpsalt reflektorina kasutada ja musta värvi teadetetahvliga teha vastupidist - blokeerida valgust ja anda tumedate varjudega sügavust oma subjekti teatud osadele.

Jõulutuled: üks lihtsamaid viise oma pilte erineval moel valgustada on jõulutuled või valgusketid. Saad valida eriefekte vastavalt tulede värvidele ja nende tugevusele (soe või külm valgus). Võid tuled panna modellile kätte või hoopis tema selja taha seinale; pannes need aga kaamera ette, saad luua muinasjutulise maastiku või katsetada hoopis bokeh-efekti.

Välgu hajuti (Flash Diffuser): kuidas saada pehmet valgust kasutades kaamera välku? Võta valge paber, keri see rulli ja lihtsalt teibi see kaamera välgule. Vaata täpsemalt siit: DIY flash diffuser tutorial.

Ringvalgus (Ring Flash): ringvalgus on väga efektne, kuid võib maksta varanduse. Tee see ise - vaata siit: DIY Ring Flash.

Kreemiprits ja selle otsikud: kui oled kunagi ise kooki kaunistanud, siis tead, mis need on (vaata näiteks siit). Suunates väikese valgusallika (mini taskulambi) läbi erikujuliste otsikute saad mängida nii valguse mustri kui suunaga. Katseta nendega lähikaadreid näiteks ehetest tehes.

Lauatennise pallid: üks soodsamaid võimalusi pehme valguse andmiseks väikestele objektidele. Lõika tennisepallile sisse X kujuline ava ja suru lauatennisepall sobivas suuruses taskulambi peale. Valge plastikpall on poolenisti läbikumav ja pehmendab hästi tugevaid varje.

Õhupallid: veel üks lihtne võimalus valgustamiseks. Kuna õhupalle on müügis nii erinevates värvides, kui suurustes, siis need sobivad ka portreede tegemiseks. Katseta portree pildistamist pika säriga kasutades taskulambi otsa torgatud suurt valget õhupalli (modell peab seisma liikumatult). Valgustades modelli küljelt, saad pehmed varjud tema nina ja lõuaalusele piikonnale.

Valguskaablid: joonista valgusemustreid erinevate valguskaablitega. Pimedas toas pika säriga tehtud valgusmaalinguid näed siit: light paintings.

Star Warsi valgusmõõk: see laste mänguasi on tegelikult väga hea valgusallikas. Plastikust valge mõõga ots tasub musta teibiga taskulambi külge kinnitada. Pildista näiteks metallist ehteid, kette - saad pehmed peegeldused ilma üleliigse sillerduseta.

Värviline kile ja plastikpudelid: pista värvilist kile plastikpudelisse ja kinnita pudel taskulambi külge. Mängi valguse ja varjudega.

 

Loe originaallugu ja vaata näidispilte siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee