Uudised

Utoopia suunab pilgu tänapäeva poliitilisele reaalsusele

28 mai 2022

Uus näitus on Fotografiskas olnud avatud juba veidi üle nädala ja näitab sõja eest põgenenud naisi unistamas utoopiast.

Näituse “Nende volditud seinte vahel, Utoopia” on loonud naiskunstnike paar Cooper & Gorfer. Väljapanek toetub tänapäeva poliitilisest reaalsusele, kus osad inimesed on sunnitud lahkuma enda kodudest ja alustama elu otsast peale. Kunstnikud on rajanud mängulise utoopilise teatri, kus kõik on sattunud enda tõlgenduste ning kultuurilisest taustast tulevate piltidega kujutlusmaailma. Kui peaksid kõik maha jätma ning alustama uuesti – kes Sa oleksid? 

Cooper ja Gorfer intervjueerisid näituse tarbeks kohalike kogukondade noori naisi, kelle elud on sunnitud rände tagajärjel purunenud. Mis on nende unelmad, identiteet ja salajased igatsused? Naisi on kujutatud jumalannadena, kes on ümbritsetud abilistest. Kollaažitehnika ning lõigete abil konstrueerivad Cooper ja Gorfer oma teostes mitmekihilised füüsilised vormid, mis on justkui teatrilava taustad. Selles illusioonide maailmas elavad naised on ehitud väheste, hoolikalt hoitud, isiklike esemetega endisest elust.

“Kui ühiskonna kultuurimaailm – unistused, mis on juhatanud selle teatud punkti – muutub ebafunktsionaalseks, peab ühiskond taas unistama hakkama,” tsiteerib Fotografiska kultuuriajaloolase Thomas Berry sõnu.

Näitus jääb avatuks kuni 18. septembrini 2022.

*
Cooper & Gorfer koosneb kunstnikest Sarah Cooper (USA, 1974) ja Nina Gorfer (Austria, 1979). Cooper & Gorfer uurivad nende naiste lugude ja elude põhjal, kellega nad kohtuvad ja kellega nad koostööd teevad, mälu, rände, ümberpaigutamise ja identiteedi muutlikkuse küsimusi. Sarah Cooper ja Nina Gorfer on koos töötanud alates aastast 2006. Nende töid on eksponeeritud Hasselblad Keskuses, Göteborgis, Riiklik Fotograafiamuuseum Kopenhaagenis, Fotografiska Stockholmis ning on osa mitme muuseumi kollektsioonist, sh Islandi Rahvusgaleriis. Cooper & Gorfer on Hasselbladi saadikud. /Allikas: Fotografiska/

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee