Uudised

Vaata, milliseid mälestusi kogusid natsid Holokaustist /fotoalbum

13 juuni 2024

Fotograafia üheks rolliks ühiskonnas on alati olnud ajaloo säilitamine läbi hetkede jäädvustamise, kusjuures igapäevaste hetkede kõrval figureerivad nii head kui ka täiesti kohutavad nagu näiteks Auschwitzis toimunu. Küll aga näitab 1946ndal aastal prügikastist väljakorjatud fotoalbum Holokausti hoopis erinevas valguses.

Nii on ühel fotol on näha grupp naisi, kes naeratavad ja söövad mustikaid, samal ajal kui teistel piltidel vestlevad ja naeratavad Saksa SS-ohvitserid. Albumisse on jäädvustatud natsi ohvitseride ja nende sekretäride tavaline, isegi pigem rõõsameelne igapäevaelu. Olenemata sellest, et kõige selle taustal piinati, tehti julmi inimkatseid ja tapeti süstemaatiliselt miljoneid inimesi. Ühele pildile on jäänud ka kurikuulus dr Josef Mengele, kelle Auschwitzis viibimisest polnud seni ühtegi fototõendit.

Fotoalbumi leidis USA vastuluure ohvitser ühest Saksa korteri prügikastist 1946. aastal, kui ta otsis natsikurjategijaid. Album jäi ohvitseri kätte aastakümneteks, kuni ta selle 2007ndal aastal anonüümselt holokausti USA memoriaalmuuseumi arhivaarile Rebecca Erbeldingile saatis. 

Fotoalbumi leiad SIIT.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee