Uudised

Valgevene massimeediaavaldused jõudsid sõnas ja pildis Tallinna

27 november 2020

Fotografiska Tallinn toob vaatajani ilma rahata erinäituse Valgevenest, kus naised näitavad otse ja ausalt oma suhtumist käesolevasse riigikorda. Näitust saab vaadata kohapeal kui ka virtuaalselt.

“Eestis on suur valgevenelaste kogukond ja Valgevenes elavate pereliikmete ja lähedaste südamevalu kandub ka meie ühiskonda,” sõnas Fotografiska tegevjuht Margit Aasmäe ja lisas, et näitus on ka sümboolne toetus inimestele, kes võitlevad oma hääle ja tõe nimel.

Näitus “Valgevene tulevik naiste väega” on dokumentaalne sissevaade valgevenelannade rahumeelsetesse protestidesse ebaõigluse vastu, mis said augustis alguse võltsitud valimistulemustest. Lisaks fotodele tutvustatakse ka lugusid piltide taga ja autoreid. Pildid on teinud kohalikud fotograafid Darya Burakina, Iryna Arakhouskaya, Nadia Buzhan’i ja Volha Shukaila. 

Tegu on riigi suurima valituse vastase meeleavaldusega ja tänavatel on protestinud sadu tuhandeid inimesi. Politsei on meeleavaldajaid kinni pidanud, vägivalda kasutanud ja kinnipeetuid piinanud. Koos protestidega on alguse saanud eri sihtrühmi koondavad solidaarsusketid. Naiste meeleavaldused said alguse suhtlusplatvormil Telegram loodud kanalist “Valgevene naised”, millega oli juba ühe hommikuga liitunud üle 10 000 jälgija. Nii läksid tuhanded valgevenelannad tänavatele protestima, seistes valgesse riietatuna ja lilled käes solidaarselt inimkettides. 

Näitus on üleval alates tänasest, 27. novembrist esimese korruse kohviku seintel kui ka virtuaalses galeriis, mille leiad lehekülje allosas nii eesti/inglise kui vene/valgevene keelsena. See on pühendatud kõikidele inimestele, kes vaatamata vägivallaohule tahavad ja julgevad oma arvamust avaldada.

 

Erinäitus on osa Rootsist alguse saanud Fotografiska For Life platvormist, mille eesmärgiks on tõstatada fotograafia jõu kaudu teadlikkust ühiskondlikult olulistest teemadest ning algatada diskussioone. 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee