Uudised

AI loomingule ei saa autoriõigusi anda

30 august 2023

Augustis jagasid mitmed veebilehed uudist, kus USA kohtunik sõnas oma otsuses, et tehisintellekti loodud kunst ei saa olla autoriõigustega kaitstud, põhinõue on inimese olemasolu.

See on halvaks uudiseks näiteks Hollywoodi stuudiotele, kel oli plaanis kirjanikud tehisintellekti vastu välja vahetada. Teema kerkis esile kirjanike streigi ajal, mis oli kestnud üle 100 päeva. Intellektuaalomandi seaduses seisab, et autoriõigused antakse ainult inimeste loodud teostele ja see ei tohiks niipea muutuda. Autoriõiguste peamine eesmärk on siiski julgustada inimesi loominguga tegelema.

Tehisintellekti kasutatakse tänapäeval siiski ka loomingus ja kunstis, uut tüüpi teosed jäävad autoriõiguste piiridesse, kui inimese osalus on märgiline ja tema käes on ka lõplik loominguline kontroll. Kaitset saab laiendada ka fotodele, seni, kuni need esindavad autori originaalseid intellektuaalseid kontseptsioone.

Järeldusele, et AI loomingule ei saa autoriõigusi anda, on tänaseks jõudnud mitmed kohtud. "Autoriõiguste seadus ei ole loodud mitteinimestest osatäitjatele," kirjutab holliwoodreporter.com veebileht.

Kohtuotsus on märgiline ka neile ettevõtetele, kes koolitavad oma tehisintellekti süsteeme ära tundma autoriõigustega kaitstud loomingut. Kohtulood, kus kunstnikud on autoriõiguste rikkumisest teada andnud, võivad viia sinnani, et AI koolitamisega tegelevad ettevõtted peavad hävitama suure osa oma tehisintellekti keelemudelist.

Kokkuvõtvalt, autoriõigusi ei saa anda AI loomingule, kuid autoriõigused võib saada kunst, milles on kaasatud tehisintellekt niiöelda assistendina.

/Originaallugu/

 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee