Uudised

AI suudab identselt järgi teha autoriõigustega kaitstud fotosid

6 veebruar 2023

Google teadlased märkasid, et tehisintellekt on võimeline teatud kujutisi mällu salvestama ning hiljem neid taaslooma, antud teema üle on käimas juba mitu kohtulugu ja seda Stable Diffusion nimelise tehisintellekti niinimetatud loomingu vastu.

Tehisintellekti toetavate inimeste sõnul teevad masinad tööd niisamuti kui inimestest fotograafid, kes ammutavad inspiratsiooni teiste fotokunstnike töödest. Niisamuti toimivad ka masinad, kes õpivad omasuguste data andmetest (training data sets) inspiratsioonina oma piltide loomisel.

“Näiteks jätab Stable Duffusion tehisintellekt oma mällu pildi õppenäidise ning loob hiljem peaaegu identse koopia, paljud neist piltidest on autoriõigustega kaitstud või litsenseeritud, osad fotod on üksikisikutest," sõnas Eric Wallace, kes on Berkeley doktorikraadi omandav AI uurija. Tema sõnul on tehisintellekti mälus sadu fotosid, kus originaalidest on loodud tõeseid järgitehtud versioone kasutades nii Stable Diffusion kui ka Google’s Imagen AI platvorme.

"Probleem seisneb selles, et mudel peaks pilte üldistama ja genereerima nendest uusi, mitte päheõpitud versiooni välja laskma," sõnad Princetoni ülikooli dr Vikash Sehwag. Siiski on hetkel piltide koopiad vaid väikene protsentuaalne osa fotode loomise juures, kuid seegi on alarmeeriv. Osad AI pildigeneraatorid jätavad endale ka autoriõigused. Probleemiks võib osutuda tõik, kui AI genereerib täpselt sama foto nagu fotograafi ametit pidav inimene.

Näiteks leiad ühe kohtuloo ülevaate siit: Stable Diffusion.

Originaallugu

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee