Uudised

Fotod, mida nimetati liiga heaks, et tõsi olla, osutusid fotomanipulatsiooniks

8 detsember 2022

End fotograafiks nimetav Kittiya Pawlowski lasi ringusesse ebatavalised fotod lumeleopardist Himaalaja mäestiku taustal, kuid tegelikkuses on tegu petturiga - pildid on loodud kunstlikult.

Ringluses on neli fotot autorilt Kittiya Pawlowski, kes väidab end olevat Ameerika fotograaf. Siiski pole temast keegi midagi kuulnud. "Algaja õnn on täiesti võimalik ja Pawlowski võis ju olla see, kel õnnestus pildistada lumeleopardi Himaalajas, olenemata sellest, et teised, kes on veetnud mägedes aastaid sooviga need kaadrid saada, pole seda suutnud," kirjutab veebikiri Alpinemag. Probleemiks sai piltide tõepärasus, nende kompositsioon, valgus ja asukoht. Ühesõnaga fotode tõesus.

Esimesena tekitas küsimusi valgus, mis tundus pisut kummaline ja viitas fotomontaažile. Alpinemag otsustas pilte lähemalt uurida ja selgus, et vähemalt kolm nendest on loodud fotomanipulatsiooni abil luues taustaolud kunstlikul teel. Pawlowski fotod on suurepärased, kuid need on fotomanipulatsioonid, mis on kombineeritud kokku mitmest erinevast pildist kasutades Photoshopi. Probleem seisneb selles, et fotograaf on pilte presenteerinud reaalsete fotodena tutvustades koos nendega oma pikka retke Everesti jalamile otsimaks lumeleopardi.

Vincent Munier, fotograaf, kes on aastaid üritanud lumeleopardi samas piirkonnas pildile saada kommenteerib: "Mul pole absoluutselt midagi fotomanipulatsioonide vastu, kuid seda tuleks sellena ka esitada." Seega võib Kittiya Pawlowskit nimetada petturiks. "Ta on Photoshopi valdamises kindlasti ekspert, kuid mitte fotograaf," kirjutab Alpinemag. Mainimist väärt on ka asjaolu, et lumeleopard ei tõuse üldjuhul kõrgustesse üle 5500m. Pawlowski fotodel on ta aga 6300m kõrgusel Nuptse jalamil. "Neid küll kutsutakse lumeleopardideks, kuid nad üldjuhul ei seikle lumistel jalamitel, nad ei otsi ebamugavusi, vaid püsivad pigem kivisel maastikul," sõnas Vincent Munier. Ammugi pole lumeleopardil asja Gorak Shepi, kust väidetav foto üles võetud on, kuna see on kõige enam külastatav koht Himaalaja mäestikus, kus lendavad sageli helikopterid edasi ja tagasi Everesti laagriplatsilt.

Vikipeedia andmetel on Rahvusvaheline Looduskaitseliit liigitanud lumeleopardi hävimisohus liigina ohualtide liikide hulka ja seda juba alates 1970. aastatest. Lumeleopardi arvukus on vähenemas. Hetkel elab vabas looduses 4000-6500 isendit ning loomaaedades lisaks 600-700.

Vaata fotomanipulatsioone ja nende vigu originaalloost.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee