Uudised

Fotograaf, mis teed?

8 märts 2022

Eestifoto uuris, kuidas viimase kahe aasta sündmused Eestis asuvate fotograafide elu mõjutanud on. Kas igasugused piirangud muutsid ka inimeste tarbimist ning mis on see, mis fotograafile leiva lauale toob?

 

Annika Metsla: On olnud ebastabiilne aeg. Fotosessioonide broneeringuid tehakse, kuid kuni viimase hetkeni sa ei saa milleski kindel olla - tänu koroonale võib äraütlemisi tulla viimasel hetkel, sest keegi on “positiivne” või hoopis lähikontaktne.

Seda, kui palju on mul aastas sessioone, ma pole kunagi ametlikku tabelisse pannud, nii et numbrilist muutust, mis toimus enne pandeemiat ja pandeemia ajal, ma välja tuua ei oska. Selge on see, et 2020 kevadsuvine töökoormus langes kolinal. 2021 aasta suvi oli oluliselt parem ning näha oli, et inimesed janunevad nii ürituste, pulmade kui ka üldiste koosviibimiste järele ja seega oli tööd piisavalt. 

Peamised on portree-ja peresessioonid, kevade poole algab pulmade hooaeg. Hobikorras tegelen ka oma lillepoega Kaktus, mille avasime kahas sõbrannaga 2020 Telliskivi Loomelinnakus. Seegi toob vaid rõõmu, kuid omakorda sööb ära selle vaba aja, mis ärajäänud fotosessioonide arvelt tekkinud on. Teen endiselt ka privaatseid fotokoolitusi nii eraisikutele kui seltskondadele.

Kaks aastat on pausil olnud ka minu fotoreisid. Esimese fotokursuse reisi tegin Balil 2018 aastal ning enne koroonat jõudsin läbi viia veel kolm fotoreisi. Käesoleva aasta jaanuaris käisime fotohuvilistega Kuubal ning nüüd planeerin juba uusi sihtkohti - lootus on, et peagi toimub järjekordne fotokoolitus reis ka Balil. Enne seda, aprillis, viin aga huvilised Jamaicale.

Vaata ka Instagramis @annikametsla

 

Mait Jüriado: Pildistasin enne koroonat peamiselt pulmi ja peresessioone oli varem vaevu kümme aasta kohta, kuid pulmi mitu korda enam. 2020 aastal kadus järsku enamus tööst, kuna piirid pandi kinni ja pulmi lükati edasi. Seega vähenes minu aasta teenistusest umbes 60%, sest ma olin end väljaspoole Eestit positsioneerinud. 

2020 aasta päästis väga suur peresessioonide hulk, mida hoogsalt Eestis reklaamima asusin ja teen neid rõõmuga tänaseni. Peresessioonide osakaal on kasvanud järjest enam. 2022 aastal on planeeritud 50-70 peresessiooni, mis on minu jaoks tohutu hulk. Kliendid on enamuses kõik minu vanad kliendid, kuid uusi lisandub samuti järjest enam.

Piiride avanemisel 2021 aasta suvel hakati mind taas ka välismaale pildistama kutsuma. Tänavu näen, et olukord taastub vaikselt ja põhiteenistus tuleb väljaspoolt Eestit. Mulle tundub, et nii Island kui muu maailm on isegi aktiivsem kui varem ja tehakse tasa seda, mis vahepeal tegemata jäi.

Fotograafia on jätkuvalt 100% minu tegemistest, kuigi vahepealne aeg andis aega ka muude asjadega tegelemiseks ja arenemiseks. Vt ka uuendatud kodulehte ning Instagram @mjstudios.

 

Helis Künnap: Kõige suuremat muutust oli tunda 2020 kevadel, kui kõik järsku kinni pandi. Koolitusi teha ei saanud, inimesed istusid kodus. Samal aastal tühistati või lükati edasi 20 broneeritud pulmast kümme.  Siiski tuli suvi tempokas ja ärajäänud pulmade asemel koolitasin, ka talvehooaeg möödus üsna samamoodi.

Turg oli minu jaoks taastunud 2021 aastal, mil renditi stuudiot, broneeriti fotosessioone ja ka koolitusi oli omajagu. 2022 tundub koolituste kohapealt hõredam tulema, kuna Haridusministeerium keelas vaktsineerimata inimeste koolitamise ära. Pildistan tavaliselt iga kuu 10-30 sessiooni, kõik oleneb tööde suurusest. Rõõm on tõdeda, et 2022 kevadsuvised ajad on täitumas. 

Olen tänaseks üle kaheksa aasta põhikohaga fotograaf ja jumestaja. Viin läbi foto- ja meigikoolitusi. Rendin Tartus välja Lõuna-Eesti suurimat fotostuudiot Karramel Stuudio.

Vaata kodulehte või Instagram @heliskunnap_photography_makeup

 

Kaupo Kalda: Minu valdkonna eripära on ehk see, et droonipildistamist tellitakse valdavalt rohelisel ajal. See on ka ilma- ja valgusetundlik sektor, mistõttu häid pilditööpäevi aasta peale ongi üsna vähe ja tellimusi jõuan teha tavaliselt 60-70 kanti hooaja kohta.

Pandeemia puhkedes oli korraks turul üldine šokk, aga kinnisvarasektor ärkas kiirelt uuesti elule ja mul on head kasvuaastad olnud, seda ka pandeemia ajal. Käesoleva aasta kohta on vara öelda, aga kinnisvaraturg on kuum ja vaevalt seegi aasta varasematest erineb.

Pildistangi peamiselt kinnisvara ja vaateid arenduste jaoks. Töötan ainult drooniga. Veerandi pildiärikäibest annab juurde failide müük ja nüüd loodan hoo sisse saada ka oma pildipoele. Ülejäänud aja olen hoopis vabakutseline UX disainer, aitan äpid ja rakendused mugavaks teha, suurima osa sissetulekust moodustabki tegelikult hoopis see töö.

Mul on varasemalt olnud digiagentuur, kuid tasakaal tööde mahu ja stressi vahel jäi vajaka ning otsustasin jätkata vabakutselisena. Viimase aja suurim ettevõtmine on http://shop.kaupokalda.com kollektsioonipoe avamine. See on põnev teekond ning printide müümine paneb veel rohkem pingutama esteetika ja kvaliteedi nimel. Lähiajal on tulemas mõned klassikalisemad tööd, aga ka näiteks paari kiriku pildistamine. Väikene tööde järjekord tekib tavaliselt maikuus.

Tutvu pildipangaga või Instagram @kaupokalda

 

Valdur Rosenvald: Pildistan üsna sajaprotsendiliselt vaid pulmi ning statistikat vaadates võin öelda, et koroona avaldas kerget mõju vaid 2020 aastale, mil pulmade pildistamist oli umbes 20-25% vähem. 

2022 aastaks on hetkel broneeritud 21 pulma ja usun, et broneeringuid tuleb jooksvalt juurde. 2019 pildistasin 23 pulma ja 2020 vastavalt 19. Huvitav on see, et kui enamasti on talvel mõni üksik pulm, siis tänavu ainuüksi veebruaris oli neid kaheksa.

Edasi-tagasi pulmade liigutamist on olnud ennekõike rahvusvaheliste paaride puhul. Näiteks Austraalia paar on  Eestis plaanitud pulma lausa neli korda edasi lükanud. Esimene kuupäev oli juulis 2020, teine kuupäev juulis 2021, kolmas augustis 2022 ja nüüd selgus, et lükati veel mõni aastat edasi ilma konkreetset aega määramata. Inglismaal elava paari pulm Eestis jäi ära, kuna Eestis nad pulma pidada ei julgenud ja Inglismaale minek oli piirangute tõttu riskantne ning minu asemel otsutati palgata kohalik fotograaf. Esimese laine Rootsi paar korraldas Eestis plaanitud pulma Rootsis, kuhu neid vaatamata koroonale pildistama sõitsin.

Kunagi kui pulmafotograafiaga tegelema hakkasin, siis öeldi, et Eestis peab ikkagi midagi muud ka tegema, ainult pulmadest ära ei ela. Õnneks peab tunnistama, et see ei vasta tõele. Viimastel aastatel on kogu põhisissetulek justnimelt pulmadest tulnud. Mõned aastad tagasi lõime sõpradega ka Produktiivsusklubi, kus aitame inimestel motivatsiooni leida ja rohkem jõuda.

Hetkel on käsil hulk vägevaid pulmi ja neid saab näha minu Instagrami lehelt või viimaseid blogipostitusi kodulehelt.

 

Triin Sööt: Minu jaoks oli peamine muutus enne koroonat (2019), et lõpetasin suure üüripinna lepingu ning kolisin maale, kus ma nüüd ka 99% ajast pildistan. Numbrilisi võrdlusi ma aastate lõikes teinud pole. Eesmärk on pildistada võimalikult naturaalses keskkonnas ja võimalikult lihtsaid emotsiooniga pilte. Hetkel olen oma otsuse üle eriti tänulik, kuna ei pea mõtlema üürimuredele.

Eks ikka on mõned pulmad ära jäänud, teised edasi lükkunud või suurelt plaanitud pulmad peetud hoopis kahekesi. 2021 aasta tõi meie perre beebi ning ma ei kurda toimunud muutuste üle, kuna saangi rahulikumalt võtta.

Pildistan peamiselt paare ja peresid, tänases seisus olen vastu võtnud ka tootepildistamisi. Põhiaur kulub ühele sotsiaalmeediakontole, kellele ma ka pilte teen. Hetkel on vaikne aeg, väga palju tühistamisi, haigestumisi, kuid loodan, et saabuva kevadega kaovad ka haigused ja kõik saavad end jälle ilusasti pildile sätitud.

Tutvu kodulehega või vaata instagram @triinsoot

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee